V 15. stor. sa z jahody stal „zázračný všeliek“, ale o storočie neskôr sa zo zázračnej byliny stala liečivka a používa sa dodnes.

Charakteristika, podľa potrátu herbar.org:
Trváca bylina so vzpriamenou stonkou a nadzemnými poplazmi. Listy sú trojpočetné, vajcovité, s pílkovitým okrajom. Kvetné stonky vyrastajú z pazúch listov a sú zakončené niekoľkými bielymi päťpočetnými kvetmi usporiadanými vo vrcholíku. Kvetné lôžko po oplodnení zdužnatie a na jeho povrchu sedia plody - drobné žltohnedé nažky. Dužinaté súplodie sa bežne označuje ako jahoda, je veľmi chutné a v zrelosti sa ľahko oddeľuje od čiašky.

Výskyt
Rastie na trávnatých stranách, lesných lúkách, okrajoch lesov a vo svetlých lesoch od nížin až do podhorského pásma.

Zber a úprava
V liečiteľstve sa využívajú podzemky, listy aj plody. Podzemky sa zberajú v marci pred vypučaním listov a sušia sa na vzduchu. Listy sa zberajú od mája do septembra. Sušia sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Plody sa konzumujú čerstvé alebo tepelne spracované.

Liečivé vlastnosti
Podzemok a listy majú močopudný účinok a používajú sa pri liečbe chorôb močových ciest, protizápalové účinky, využívané pri črevných kataroch spojených s hnačkou, pozitívny účinok proti hemoroidom, pri zapálených ranách a ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny. Plody sú obľúbeným a veľmi zdravým ovocím. V ľudovom liečiteľstve sa čerstvé odporúčajú proti skleróze, vysokému tlaku, obličkovým kameňom, dne, reume a podagre. Mnohé liečivé vlastnosti si uchovávajú aj vo forme zaváranín.

Príprava
Zápar sa pripraví z jednej polievkovej lyžice rozdrveného podzemku alebo listov a z jedného pohára vriacej vody. Uplatňuje sa pri chorobách močových ciest a čriev. Je vhodný aj na vonkajšie použitie.

Zaujímavosť
Príbuzné druhy jahody obyčajnej - jahoda drúzgavícová (Fragaria moschata) a jahoda trávnicová (Fragaria viridis) majú tuhšie plody, ťažšie oddeliteľné od lôžka. Netreba sa však báť zámeny, lebo majú rovnaké liečivé účinky ako jahoda obyčajná. Pozor, niektorí ľudia sú na jahody alergickí!