Najkvalitnejšie vzorky

Zlatú medailu kvality a najvyšší antibakteriálny potenciál vykazovali len dve vzorky, jedna vzorka získala striebornú medailu a štyri vzorky medu bronzovú medailu. 

Odborníci varujú, že med patrí medzi najčastejšie falšované produkty.
 

Takmer 40 % medov malo znaky poškodenia, upravovania, alebo falšovania. Podpriemerná antibakteriálna aktivita sa zaznamenala pri 19 vzorkách testovaných medov. Zvyšných 17 medov zo slovenských reťazcov vykazovali aktivitu len na úrovni samotnej cukornej zložky medu a možno ich tak považovať za mŕtve produkty.

med
Zdroj: Shutterstock

„Všetko to dobré, čo robí med medom, bolo v týchto vzorkách mŕtve. Podiel antibakteriálnej aktivity nedosahoval potrebnú úroveň a preto v tomto prípade nemožno hovoriť o mede ako funkčnej a zdraviu prospešnej potravine,“hovorí Juraj Majtán, autor laboratórnej analýzy medov.

Kvalitný med zoženiete od známych včelárov vo vašom okolí.
Kvalitný med zoženiete od známych včelárov vo vašom okolí.
Zdroj: archív PiZu

„Ak to robíme, uvádzame spotrebiteľa do omylu a ten v presvedčení, že si kupuje med s antibakteriálnymi účinkami, si v skutočnosti kupuje iba nefunkčnú potravinu, ktorá z hľadiska zdravia a budovania imunity nemá pre človeka žiadnu pridanú hodnotu,“ doplnil mikrobiológ Juraj Majtán. Odborníci odporúčajú kupovať med od overených včelárov.