Pes, ako váš miláčik, je v dnešnej dobe vo väčšine domácností chápaný ako člen rodiny. Ale ruku na srdce, myslíte že ak sa psíky už moc ,,pretvárajú, na ľudí, je to naozaj správne? Teraz však hovoríme a narážame na stravu, ktorú v niektorých rodinách psom podávajú a pritom zabúdajú, že naša potrava nie je vždy vhodná aj pre naše psíky. Pozrime sa teda na tie najväčšie prehrešky v psom jedálničku či pamlskoch.

Alkohol

Alkohol môže vašim miláčikom poškodiť pečeň ale aj mozog.  V závislosti na druhu konzumovaného alkoholu môže váš pes mať problémy s chôdzou, koordináciou, dýchaním a dokonca sa môže dostať do kómy.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: archív

Avokádo

Avokádo obsahuje zlúčeninu persin, tato látka je pre psy toxická! Táto látka môže psom spôsobiť zvracanie, problémy srdca, hnačky, kašlanie, zväčšovanie brucha, odmietanie pohybu a dokonca aj smrť.

Cibuľa a cesnak

Obe sú toxické. Narúšajú červené krvinky ktoré zabezpečujú prenos kyslíku. Poškodenie krviniek môže spôsobiť anemiu a problémy pri dýchaní, hnačky a bolesť brucha. Problémy sa môžu prejaviť po 24 hodinách alebo aj niekoľkých dňoch.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Čokoláda

Je to najznámejšia toxická potravina pre psy. Toxické látky ovplyvňujú nervový systém a srdce. Spravidla sa problémy, po konzumácii čokolády, začínajú objavovať behom 6 až 12 hodín. Okrem čokolády sa neodporúča ani konzumácia čaju, kávy alebo kakaa.  

Hrozienka

Sú pre psy toxické vďaka fungicídom, herbicídom alebo pesticídom. Medzi ďalšie príčiny patrí kontaminácia ťažkými kovmi alebo plesňami. Symptómy sa začnú prejavovať približne 24 hodín po konzumácii. Prvotné príznaky sa prejavujú vo forme zvracania, hnačiek, straty chute do prijímania potravy, slabosť alebo dehydratácia. V prípade ak sa nezačne z liečbou, môže nastať aj zlyhanie obličiek u psa.

Orechy a suché plody

Medzi všeobecné riziká pri konzumácii orechov patria napríklad alergie. Asi najviac nebezpečné sú makadamové orechy, ktoré môžu spôsobiť otravu, ktorá často spôsobuje smrť. Otrava sa spravidla prejaví trasením, depresiou, znížením pohybu a to do 12-24 hodín.  

Zemiaky
Zemiaky
Zdroj: shutterstock

Zemiaky

Aj keď zemiaky nie sú pre psa obzvlášť toxické ani nespôsobujú smrť, môžu však spôsobiť tráviace problémy, bolesti brucha či hnačky.

Samozrejme okrem spomenutých, je ďalšie množstvo potravín či drobností, ktoré by sa k psom dostať nemali. Napríklad žuvačka, paradajky, huby, droždie  či iné.