Čo je vlastne pyometra? Radí na lavpet.sk MVDr.  Zuzana Juhászová

Je to ochorenie charakteristické nahromadením patologického obsahu hnisavej konzistencie v maternici. Vyskytuje sa hlavne u starších sučiek  nad šesť rokov, po háraní, po pôrode, ako dôsledok  hormonálnej liečby pri prerušení tehotenstva alebo oddialení ruje, prípadne pri odumretí plodu v gravidite. 

Ako vzniká pyometra?

Hnisavý zápal vzniká estrogénovým dráždením sliznice počas hárania. Sliznica maternice  vylučuje množstvo sekrétu vplyvom hormónu progesterónu, hrubne a zároveň sa prekrvuje. Tieto faktory bránia normálnemu vstrebávaniu hlienu tvoreného maternicou,  ten sa následne hromadí a je výživnou pôdou pre baktérie, ktoré sú obsiahnuté v prírodnej mikroflóre a pretvárajú  hlien na hnisavý sekrét. Baktérie tvoria toxíny, ktoré prestupujú do krvného obehu a spôsobujú celkovú intoxikáciu organizmu.

Veterinár
Veterinár
Zdroj: RUDOLF FELŠÖCI

Ako sa pyometra prejavuje?

Každý majiteľ by mal poznať zdravotný stav svojho psíka a všímať si jeho abnormálne správanie. To platí hlavne pri psoch držaných vonku, kedy majiteľ nemá psa 24 hodín denne na očiach. Pyometra sa rozvíja postupne. Najčastejšie sa prejaví mesiac až tri po háraní. Delí sa na otvorenú a uzavretú. Pri otvorenej si majiteľ všimne abnormálneho zapáchajúceho výtoku z pohlavných orgánov. Najčastejšie prejavy sú nadmerné pitie, sučka je apatická,  má zväčšené brucho,  je neochotná hýbať sa, v rozvinutom štádiu zvracia, je dehydrovaná, má hnačku, znížený apetít a môže mať horúčku. Pri oneskorenom zásahu môže sučka v takomto štádiu uhynúť, preto je potrebné urýchlene vyhľadať veterinárnu pomoc.

Ako liečiť pyometru?

Na základe anamnézy sučky, fyzikálneho vyšetrenia, vaginálnej cytológie, krvného vyšetrenia  a ultrasonografického vyšetrenia, stanoví veterinár diagnózu a potvrdí alebo vylúči, či ide o pyometru. Odporúčaná je kompletná ovariohysterektómia, hlavne pri uzavretej pyometre. Liečba je doplnená o antimikrobiálnu terapiu v kombinácií s infúznou terapiou. Ako sa psík bude zotavovať závisí od rozvinutia ochorenia, veku a jeho celkovom zdravotnom stave. Prevenciou proti tomuto ochoreniu je sterilizácia sučky, ak majiteľ nechce mať šteniatka, mať na pamäti príznaky pyometry a sledovať psa najmä v období, kedy sa pyometra môže rozvinúť.