Každý, kto zvykne tráviť čas v prírode, dobre pozná pocit pokoja, ktorý prináša šuchotanie listov pod nohami či slnko presvitajúce cez konáre stromov. Príroda nie je univerzálnym liekom na psychickú vyrovnanosť len tak pre nič, za nič. Za touto myšlienkou je množstvo vedeckých poznatkov, ktoré potvrdzujú, že pobyt v prírode má pozitívny účinok na naše mentálne aj fyzické zdravie. Istá štúdia napríklad preukázala, že len pohľad na prírodnú scenériu zlepšuje funkciu mozgu.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Shutterstock‎

Známa japonská technika forest bathing („lesný kúpeľ“ – t. j. meditácie či prechádzky v lese) zas vyzdvihuje benefity ako zlepšenie činnosti srdca, zníženie úzkosti, depresie a príznakov únavy. Lesný kúpeľ dokáže napraviť aj imunitný systém narušený pôsobením stresu. Pozitíva návštevy lesa však siahajú ešte ďalej. V súčasnej dobe sa psychické vyhorenie stáva oficiálnou diagnózou a na smartfónoch denne trávime aj štyri hodiny. Telo na takéto podnety reaguje ihneď, narúša sa naše trávenie, imunita. V tele sa vytvára prostredie, do ktorého môže akékoľvek ochorenie ľahko preniknúť. Od 70. rokov vzniklo množstvo publikácií – od kníh, vedeckých časopisov až po magazíny – ktoré podporujú ideu, že prepojenie prírody a nášho zdravia je priame.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Shutterstock‎

Väčšina obyvateľstva na svete žije v mestách. Avšak počas svojho vývoja človek odjakživa žil v prírode. Naše fyziologické aj psychologické vybavenie je tak stále adaptované pre život v prírode. K obratu však došlo už veľmi dávno. Súčasný životný štýl je rýchly a náš organizmus bojuje s množstvom stimulov vytvárajúcich stres. Aj preto návrat k prírode často vnímame ako návrat domov.

Napríklad len jednohodinová prechádzka v lese dokáže znížiť hladinu adrenalínu a kortizolu v tele. Tento stav dokáže za vhodných podmienok u človeka pretrvať až 7 dní. Počas pobytu v prírode sa dvíha naša nálada, myseľ je čistejšia a lepšie sa sústredíme. Taktiež sa stávame kreatívnejšími – lesný vzduch totiž prispieva k stimulácii myslenia a urýchľuje riešenie problémov. Prírodné prostredie by teda mali vyhľadávať najmä kreatívne povolania – pomôže im odstrániť tvorivý blok. Niet preto divu, že aj Steve Jobs väčšinu svojich mítingov realizoval počas prechádzok.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Shutterstock

V prírode naše telo absorbuje viac vitamínu D – a práve obyvateľom miest tento vitamín chýba. Jeho nedostatok sa prejavuje na vzniku sezónnych depresií a únave. Slnečné svetlo stimuluje príjem vitamínu D do nášho tela. Len 10 minút vonku zvýši jeho hladinu –  a to aj počas najtuhšej zimy.