Cesnak medvedí je obľúbený posol jari a navyše veľmi chutný. V týchto dňoch sa bude často zbierať v lese a spracovávať na polievku, nátierku, korenistú štrúdľu či mnohé ďalšie skvelé recepty.  Zberatelia by však mali byť veľmi pozorní: možné sú jeho zámeny s jedovatou jesienkou (jed kolchicín) ako aj s konvalinkou (steroidné saponíny a viaceré glykozidy). Jedovaté sú celé rastliny, ale toxická býva i voda vo váze, v ktorej bola uložená kytička jesienok či konvaliniek. Aj keď sa tieto tri rastliny zreteľne líšia svojím vzhľadom kvôli početným vlastnostiam, pri nepozornom zbere cesnaku by jedovaté rastliny mohli ľahko skončiť vo vašom košíku, ak sa vyskytnú spoločne, napríklad na okrajoch lesa! Preto je potrebná opatrnosť.
Pozor! Pri zbere cesnaku medvedieho buďte opatrní!
Mladé listy cesnaku medvedieho sú svetlo zelené, mäkké, matné na oboch stranách, rastú individuálne, vykúkajú zo zeme na stopke a často rastú v hustých zárastoch. Tmavo zelené lesklé listy jesienky sú mierne čiarkovito kopijovito tvarované, postavené oproti sebe na krátkej stopke, ktorú akoby pevne objímajú.
A napokon konvalinky majú listy tmavo zelené, spodná časť je lesklá a sú oveľa pevnejšie ako pri cesnaku. Vždy rastú v pároch (výnimočne sú tri) z rovnako dlhej stonky a často sú na báze fialovo-červené. Kvety majú typickú vôňu. Avšak cesnakový zápach z listov nie je neomylnou vlastnosťou, pretože ak ste už pozbierali cesnak, prsty máte nasiaknuté jeho "vôňou" a už nie je možné vôňu spoľahlivo rozlíšiť. A ako zistíte, že ide o otravu konvalinkou prípadne jesienkou? Príznaky otravy sú nasledovné: podráždenie zažívacieho traktu, zvracanie, hnačka, zvýšené vylučovanie moču, závrate, kŕče, srdcová slabosť, poruchy krvného obehu, poruchy srdcového rytmu, prípadne kolaps. V prípade, že dôjde k otrave listami tejto rastliny, odborníci radia snažiť sa vyvolať vracanie, podať tekutiny a niekoľko tabliet aktívneho uhlia a privolať odbornú pomoc.
Pozor! Pri zbere cesnaku medvedieho buďte opatrní!
Upozornenie pre všetkých fanúšikov divého cesnaku: V Národnom parku Donau-Auen si prosím všimnite aktuálnu požiadavku na maximálne jednu kyticu pre osobné použitie! Je zakázané komerčné využitie, trhanie veľkého množstva alebo vykopávanie celých rastlín. Zdroj: NÁRODNÝ PARK DONAU-AUEN / DUNAJSKÉ LUHY / RAKÚSKO