Rozhodli ste sa rýľovať záhradu a po pár minútach ste sa ledva vystreli? Menili ste doma sezónne oblečenie a pri premiestňovaní škatúľ vás nepríjemne seklo? Teplejšie slnečné lúče sú priam motorom pre rozličné aktivity, ale občas sa oplatí brzdiť. Určite sa vám poďakujú nielen kríže. Ako im prácu uľahčiť?

 Pozor na monotónnosť

Nech si už plánujete akúkoľvek prácu, myslite na to, aby ste v pravidelných intervaloch zmenili činnosť. „Telu nikdy neprospieva, ak ho dlhodobo udržujete v jednej pozícii, vhodné je počas dňa aktivity meniť. Pri každej práci v záhrade si robte prestávky. Natiahnite sa, choďte sa na chvíľu poprechádzať,“ radí fyzioterapeutka Mgr. Tereza Živcová.

„Obmena činností udržuje telo v ustavičnej dynamike. Vďaka tomu sa uvoľní napätie a ťah v partiách, ktoré ste zaťažovali, a znižuje sa i riziko vzniku ťažkostí.“Prestávku si doprajte minimálne každých tridsať minút. Hodinové rýľovanie, pri ktorom sa ledva vystriete na pár sekúnd, sa skončí bolesťou krížov v každom veku. Ak budete na sklonku dňa trpieť, zmaže sa i radosť z dobre vykonanej práce. Nesnažte sa všetko stihnúť za jeden deň.

Ďalšiu radu nájdete na nasledujúcej strane.