Možno ich doma mávate bežne v lekárničke a ani o tom neviete, že by ste ich mohli použiť na ošetrenie labiek svojho štvornohého miláčika. Suchý zimný vzduch môže vysušiť psie vankúšiky na labkách a tie môžu následne popraskať. Najväčšou hrozbou pre psie vankúšiky je v zime soľ na chodníkoch. Pre ľudí sa síce posypaný chodník spája s komfortom, no psom môže posyp spôsobovať problémy. Soľ roztápa ľad a sneh, ale môže poleptať psie labky a spôsobiť vášmu domácemu miláčikovi vážne problémy.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Marianna Rajská

Vankúšiky môžu sčervenať, môže dôjsť k prasklinám medzi pazúrikmi, alebo priamo na vankúšikoch. Keďže koža praská, do rán sa môže zaniesť infekcia. A to aj vtedy, keď si pes labky doma oblizuje. Dôsledkom bývajú vtedy rôzne ekzémy, hnisavé kožné zápaly a nechuť k pohybu. Prečo? Pretože vankúšiky psa bolia.
Veterinári sa zhodujú v tom, že by ste psíka nemali venčiť na miestach, ktoré sú chemicky ošetrované. Čo ale robiť, keď bývate v meste a máte doma slušne vážiaceho psa, ktorého neprenesiete na trávnik pokrytý snehom? Psíkovi môžete obuť topánočky, alebo mu labky ošetrovať špeciálnym krémom, sprejom alebo vazelínou. Úľavu labkám prinesú však aj bylinky, ktoré sú bežne dostupné.