Podpora imunitného systému

Cesnak nie je len na dochutenie, ale je aj silným posilňovačom imunity. V histórii sa používal na odvrátenie chorôb a boj proti infekciám. Túto povesť potvrdzuje aj najnovší výskum. V štúdii 146 dobrovoľníkov počas zimy 12 týždňov denne užívalo buď cesnakový doplnok, alebo placebo. Skupina užívajúca cesnak bola menej prechladnutá a v prípade ochorenia sa rýchlejšie zotavila. Ukázalo sa tiež, že extrakt zo starého cesnaku zlepšuje funkciu imunitných buniek. Cesnak teda môže byť vaším spojencom pri udržiavaní zdravia.

Je veľmi dôležité vedieť, že cesnak posilňuje imunitný systém, tým zvyšuje schopnosť tela brániť sa škodlivým vplyvom prostredia, ktoré na nás pôsobia.
Zdroj: Shutterstock

Podpora srdca

Srdce miluje cesnak rovnako ako vaše chuťové poháriky. Štúdie odhalili, že cesnak môže znížiť krvný tlak a hladinu cholesterolu. Pomáha tiež udržiavať tepny pružné a znižuje markery zápalu. Extrakt zo starého cesnaku môže dokonca spomaliť postup kalcifikácie koronárnych tepien, čo je významný rizikový faktor infarktu a mŕtvice. U ľudí s vysokou hladinou cholesterolu cesnak znižuje „zlý” LDL cholesterol a zvyšuje „dobrý” HDL cholesterol. Zaradenie cesnaku do jedálnička teda môže pomôcť vášmu srdcu zostať silné.