Zázvor a cesnak nie sú len prostriedky na dochucovanie. Sú to nástroje na zlepšenie zdravia, ktoré máte vždy poruke a dokonca nestoja ani veľa peňazí. Viac v článku od kolegov z redakcie Magazínu.

Unikátna dvojka proti zápalom

Zázvor aj cesnak obsahujú prírodné zlúčeniny, ktoré majú protizápalové, antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Vďaka tomu sú výborným doplnkom každej zdravej výživy. Prirodzene pomáhajú telu bojovať s neduhmi od kvasiniek, cez vírusy až po baktérie, navyše ak je vo vašom tele zápal, pomáhajú ho uhasiť. Preto je dobré mať ich doma do zásoby, pre každý prípad aj ako prevenciu.

Cesnak zlepšuje zdravie srdca

Je dokázané, že cesnak má pozitívny vplyv na zdravie srdca. Môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a znížiť riziko srdcových ochorení aj tlaku. Navyše znižovanie krvného tlaku znamená, že aj erekcia vám bude dlhšie fungovať. A za to sa oplatí cesnaku poďakovať.

Posilňovač imunitného systému

Cesnak aj zázvor obsahujú vysoké hladiny antioxidantov, ktoré môžu pomôcť posilniť imunitný systém a chrániť pred chorobami. Navyše, čo sa týka zázvoru, tak ten vám uľaví aj pri bolestiach žalúdka, pomôže s trávením a účinkuje aj ako prevencia proti morskej chorobe a kinetóze v aute.

Protirakovinové vlastnosti

Niektoré štúdie naznačujú, že konzumácia cesnaku a zázvoru môže pomôcť znížiť riziko istých typov rakoviny, vrátane rakoviny žalúdka a hrubého čreva. Aj preto sa oplatí si týmito koreninami určite spríjemniť stravovanie. 

Ako zaradiť zázvor a cesnak do svojho jedálnička?

Nie je to vždy jednoduché. Hlavne v prípade cesnaku, ktorý má vysoko špecifickú arómu. Prijať ich za svoje ich však viete na mnoho spôsobov.  Plátky čerstvého zázvoru alebo mletý zázvor môžete pridať do svojich obľúbených smoothies alebo čajov. Pripadne do jedál na zvýšenie pikantnej a exotickej chuti.  Pri varení používajte zázvor a cesnak spolu. Môžete ich použiť aj pri varení svojich obľúbených mäsových jedál alebo pikantných pochutín, ako sú chipsy masala, a vychutnať si jeho chuť a nutričnú hodnotu. Zázvor môžete pridať aj do pečiva, ako sú koláče a sušienky.

Môžete tiež zmiešať strúhaný zázvor a mletý cesnak s medom a citrónovou šťavou pre silné tonikum na posilnenie imunity.