Poznáte imelo biele?
 
Imelo biele, latinsky Viscum Album, je vždyzelená poloparazitická rastlina, respektíve ker z čeľade santalovité. Typické je svojím cudzopasným spôsobom života. Rastie v guľových trsoch s priemerom až do 50 či 60 centimetrov, pričom sa prostredníctvom prísavných koreňov prichytáva do kôry stromov, respektíve vrastá do drevného pletiva. Hostiteľskými rastlinami sú rôzne listnaté dreviny a z ihličnanov zvyčajne jedle či borovice. Ide o poloparazita, ktorý sa na stromoch síce priživuje, no viac-menej ich nepoškodzuje. Imelo je značne rozšírené najmä v Európe a Ázii.

Vyskytuje sa od nížin po podhorské oblasti. Táto rastlina je charakteristická svojimi vždyzelenými kožovitými listami, ktoré sú zelenej až zelenožltej farby a vajcovitého tvaru. Z pazúch konárikov vyrastajú drobné žltozelené kvety. Pre imelo sú typické ešte jeho biele bobuľovité plody s lepkavou dužinou. Význam tejto rastlinky možno hľadať ďaleko v minulosti. Už keltské kmene považovali imelo za rastlinu, ktorá ich dokáže ochrániť pre démonmi. Neskôr sa stalo symbolom šťastia a vianočných sviatkov. Taktiež si našlo uplatnenie v ľudovej medicíne.

Viete, aké legendy sa spájajú so zelenými vetvičkami imela a že bozkávať sa pod ním začali už Kelti?
Viete, aké legendy sa spájajú so zelenými vetvičkami imela a že bozkávať sa pod ním začali už Kelti?
Zdroj: Atlas Obscura

Aké sú jeho účinky?
 
Na liečebné účely sa z imela bieleho zberá jeho vňať. Obsahuje alkaloidy, flavonoidy, cholín, organické kyseliny, histamín a ďalšie látky. V ľudovom liečiteľstve je pritom imelo známe ako bylinka podporujúca srdcovo-cievny systém človeka. Pozitívne ovplyvňuje krvný obeh a rovnako napomáha stabilizovať krvný tlak. Je nápomocná pri rozličných ťažkostiach s kardiovaskulárnym systémom, akými sú napríklad ateroskleróza či srdcové neurózy. Má výrazné protisklerotické účinky. Posilňuje srdce a eliminuje pocity návalov krvi do hlavy, napríklad v období menopauzy.