Latinský názov Calendula je od výrazu calendarium, kalendár – údajne preto, že nechtík otváraním a zatváraním svojich súkvetí „počíta dni“.
Nechtíku sa kedysi pripisovala moc zabrániť zlým silám vojsť do domu. Francúzska legendadokonca hovorí, že keď panna vstúpi naboso do záhona nechtíka, porozumie reči vtákov.
Ako liečivú rastlinu proti zhnisaným ranám a vredom ho odporúčali významní liečitelia v Európe vrátane Hildegardy z Bingenu, Paracelsia, Sebastiana Kneippa alebo Márie Trebenovej, ktorá ho zaradila medzi tridsaťpäť Božích bylín.

„Za najcennejší sa považuje kvet, poprípade celý úbor so zákrovom,“ radia Jiří Kuchař a Josef Jonáš v knihe Svet prírodných antibiotík. „V našich podmienkach ho možno zbierať od júna do septembra. Obsahuje éterické oleje, kyselinu salicylovú, horčiny kalendén a kalendulín, flavonoidy, seskviterpén, calendín, saponíny, karotenoidy a enzýmy.

Nechtík odpudzuje húsenice
Nechtík odpudzuje húsenice
Zdroj: profimedia.sk

Ako využiť nechtík?
Nechtík lekársky je častou súčasťou najrôznejších bylinných zmesí. Samostatne sa využíva najmä v kozmetike pri starostlivosti o pleť a jej očiste. Vďaka antimykotickým vlastnostiam je vhodný pri hojení znečistených alebo hnisavých rán.
Pri akné, popáleninách, zápaloch a vredoch, ktoré sú tesne pod kožou, sa užívajú masti, tinktúry alebo tinktúrové obklady.
Masť má aj schopnosť priaznivo ovplyvniť kŕčové žily a drobnejšie podkožné žilné deformácie.

Maťa nechtík považuje za hotový zázrak.
Maťa nechtík považuje za hotový zázrak.
Zdroj: Korbašová Martina

Klasický odvar alebo riedená tinktúra sa používajú na vyplachovanie a kloktanie pri zápaloch hltana a ďasien a pri zápaloch v hrdle, ale aj na úpravu menštruácie.
Adstringentné a antibakteriálne vlastnosti nechtíka sa uplatňujú pri vredovej chorobe žalúdka a pankreasu, ale aj pri Crohnovej chorobe, kde bylina tlmí zápaly hrubého čreva a uvoľňuje kŕče.
Niekto trpí nepríjemnou chrastavosťou v nose. Tá sa dá ľahko vyliečiť nechtíkovou masťou.