Kliešť obyčajný sa zvyčajne prebúdza v marci. Svoje obete vyhľadáva najmä v čase rozmnožovania, teda od apríla až do mája. V prípade, že by mu prialo počasie aj vo februári, riziko pre ľudí je ešte nízke. „Človek v tomto období chodí do prírody dostatočne oblečený, riziko zaklieštenia je minimálne," uviedla epidemiologička Mária Avdičová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Kliešť sa prebúdza v marci, v prípade teplej zimy aj skôr.
Kliešť sa prebúdza v marci, v prípade teplej zimy aj skôr.
Zdroj: Shutterstock

„S prevenciou proti kliešťovej encefalitíde odporúčame začať už teraz, očkovaním aspoň dvoma dávkami, najvhodnejšie vo februári a marci, aby ste boli v apríli už chránení aspoň čiastočne. Tretiu dávku odporúčame v auguste, aby ste posilnili ochranu pred tzv. jesennou aktivitou kliešťov," upresnila Avdičová.
Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde má tri dávky v presných časových intervaloch. Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR odporúčajú sa dať zaočkovať práve teraz, vo februári či marci.

Kliešť obyčajný, ktorý napáda človeka, svoje obete podľa nich vyhľadáva od apríla do mája, informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Nebezpečenstvo pre psy

Kliešť pijak lužný je nebezpečný pre psy.
Kliešť pijak lužný je nebezpečný pre psy.
Zdroj: Shutterstock

Na južnom Slovensku je v súčasnosti rozšírený kliešť pijak lužný. Ten je nebezpečný pre psy.„Kliešť pijak sa prebúdza po roztopení snehu pri dennej teplote nad nulou. Za teplých zím bez snehu ho nachádzame aj v decembri a januári," vysvetlil vedúci Centra aplikovaného výskumu Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach Branislav Peťko.

Kliešťová encefalitída sa môže skončiť poruchami koncentrácie, pamäti až úmrtím. ÚVZ vlani zaznamenal najvyšší výskyt prípadov kliešťovej encefalitídy na Slovensku za posledných 60 rokov.