Pre niektoré vtáky je pri hniezdení problémom aj počasie. Výchovu mláďat limituje nadmerné používanie pesticídov na niektorých plodinách. Pre TASR to uviedol Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife. Vtáky citlivé na vyrušenie pri hniezdení môžu po tom, ako návštevník prestane hniezdo pozorovať, opustiť hniezdo a mláďatá "nechať svojmu osudu", hovorí ornitológ. "Nechcené návštevy" môžu byť podľa Ridzoňa tragickejšie. U tých vtákov, ktoré hniezdia v kolóniách, sa pri vyrušení stáva, že v panike vyskáču z hniezd a naspäť sa už vrátiť nevedia. Ako príklad uvádza chavkošov a tiež mladé nelietajúce čajky, ktoré vyskáču do Dunaja, kde ich strhne prúd a uhynú desiatky mláďat.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pinterest.com/stuartandrews.net

"Preto v okolí kolónií vtáctva platí najprísnejšia ochrana a platí zásada, že k hniezdam vtáctva sa nepribližujeme a ak náhodou na nejaké natrafí náhodný návštevník, tak ho je potrebné nechať na pokoji," upozorňuje ornitológ. Dodal, že bude stačiť, ak budú ľudia dodržiavať platné pravidlá pre pohyb v chránených územiach a mimo nich.

Zároveň približuje, že v Európe je čoraz viac rozšírená zásada, že vtáky sa počas hniezdenia nefotia a fotky sa nezverejňujú. Dôvodom je, aby to nenabádalo iných ľudí na fotenie a vyrušovanie mláďat. Vtáky potrebujú pri hniezdení aj dostatok potravy. U dospelých jedincov prevyšuje rastlinná potrava ako semená, mláďatá môžu vyžadovať inú potravu, napríklad hmyz. "Preto je tak dôležitý celkový stav krajiny a veľkým problémom nadmerné používanie pesticídov na niektorých plodinách. Značne limituje možnosti výchovy mláďat," poznamenal Ridzoň.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Palo Bukovan

Počasie môže byť pri hniezdení pre niektoré vtáky limitujúcim faktorom. Napríklad pre tie, ktoré hniezdia na mokradiach. Cíbiky, šabliarky, šišily, bučiaky, chriašte majú v suchých rokoch problém s hniezdením na Slovensku, tvrdí Ridzoň. Pokračuje, že pre hlucháňa zas môže byť problémom chladný vzduch alebo keď v horách počas vodenia mláďat napadne sneh. "Daždivé počasie je zas problematické pre viaceré hmyzožravé druhy, keď pri chladnom a daždivom počasí nemusia nájsť dosť potravy pre výchovu mláďat," podotkol ornitológ.