Pri prudkom brzdení môže psík sediaci na prednom sedadle naraziť na palubnú dosku a ublížiť si. Pozor na to aj pri cestovaní na letné dovolenky či výlety. Z praxe poznáme prípady, keď neprípútaný pes skočil zo sedadla spolujazdca rovno medzi nohy šoféra a ten nevedel čo skôr, či brzdiť a prípadne ho tak ušliapať, alebo pustiť volant za jazdy  a ratovať stresovaného psíka.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Pixabay

Niektorí vodiči prepravujú svoje psy na zadnom sedadle. Aj tu hrozí určité nebezpečenstvo pri prudkom brzdení, respektíve pri kolíziách s inými vozidlami. Z pohľadu bezpečnosti sa javí ako najlepšie riešenie preprava psíka v batožinovom priestore. Terénne vozidlá a kombi, ktoré majú priestor v aute oddelený mriežkou, sú z  tohto pohľadu najpraktickejšie. A ak je psík ešte aj uložený v špeciálnej prepravnej debne, tak je riziko jeho úrazu ešte nižšie.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Pixabay

Technici nemeckého autoklubu ADAC pred pár rokmi simulovali v niekoľkých variantoch nárazy makety dvadsaťdvakilogramového psa pri náhlom zabrzdení vozidla idúceho rýchlosťou 50 kilometrov za hodinu.

1. variant:Pes nepripútaný na zadnom sedadle.

Výsledok: Nekontrolovaný prelet psa kabínou až do predného skla. Katastrofálne následky nielen pre psa, ale aj pre vodiča. Pes pri lete narazil do opierky sedadla a udrel vodiča do hlavy silou až 500 kilogramov.

2. variant:Pes pripútaný karabínou na zadnom sedadle.

Výsledok: Istenie sa počas prudkého brzdenia okamžite pretrhlo, pes narazil zozadu do sedadla vodiča a utrpel smrteľné zranenia. Boli zaznamenané aj ťažké poranenia chrbtice vodiča.

Odporúčanie: Vhodná dĺžka popruhu, ktorá bráni posunu zvieraťa.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

3. variant:Pes umiestnený v prepravnom boxe v batožinovom priestore. Auto – kombi.

Výsledok: Pri prudkom zabrzdení sa poškodila prepravná debna. Pes mal síce vážne poranenia, ale prežil. Vodič v čase nárazu neprišiel do kontaktu so psom a nebol vôbec ohrozený.

Odporúčanie: Prepravný box so zvieraťom umiestniť až na doraz k zadnej stene operadiel zadných sedadiel.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Reddit.com/r/aww

Zaistenie psa pri preprave v aute má opodstatnenie. Pri náraze nie je úplne v bezpečí, ale jeho imobilizovanie znižuje riziko ohrozenia života posádky.