Pred každým naviazaním háčika je namieste podrobiť ho osvedčenému minitestu: Oprite hrot háčika o necht na palci a s miernym tlakom ho pod 45-stupňovým uhlom potiahnite. Ak drží na mieste ako prilepený, mal by byť ostrý. Pri voľbe háčika pamätajte aj na to, že čím je háčik menší, tým je jemnejší, a teda aj ostrejší. Na kapry takmer vždy postačujú háčiky veľkosti č.6. Dobre držia a menej sa pri zdolávaní kývu ako väčšie modely, takže zaznamenáte menej strát úlovkov.

Tri typy háčikov na kapry pri dne

:
:
Zdroj: RaR


A. Silný a univerzálny: Tento model je vďaka hrubému drôtu veľmi pevný. Hrot je dlhý, protihrot naopak krátky, takže háčik napriek hrúbke pomerne ľahko preniká do pery. Zásluhou krátkeho ramienka zasa veľmi dobre drží rybu pri zdolávaní. Ramienko je však niekedy namieste predĺžiť pomocou hadičky, napr. Line Aligner. Tento typ háčika je ideálny na skutočne veľké kapry a pri love medzi prekážkami.

B. Rýchlo sa otáča: Vďaka stredne dlhému ramienku s očkom skloneným dovnútra sa tento háčik veľmi dobre otáča smerom k dolnej pere kapra, keď začne pôsobiť odpor záťaže. Dlhý rovný hrot s malým protihrotom sa zapichuje rýchlo. Osobitne vhodný je na monofilné, tuhšie nadväzce.

C. Výborne drží: Model s kratším ramienkom a veľmi mierne zohnutým očkom smerom dnu sa pri zdolávaní takmer nehýbe a dobre drží rybu. S jeho pomocou bez problémov bezpečne zdoláte aj menšieho, ťažko kontrolovateľného, hektického kapra.

Zdroj: zah