Po vyčistení kŕmidla dezinfekčným prostriedkom ho treba nechať vysušiť. Pre TASR to uviedla zoologička Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Andrea Lešová. S prikrmovaním možno začať po odstránení všetkých pozostatkov chemických látok. "Interval čistenia podľa potreby - ak je kŕmidlo znečistené trusom, je potrebné vyčistenie. Ak je predkladané krmivo premáčané či napadnuté plesňou, treba ho vymeniť a kŕmidlo vydezinfikovať," vysvetľuje zoologička.

VIDEO TV Turiec: Viete, ako a čím môžete v zime prikrmovať voľne žijúce vtáctvo?

Roman Slobodník z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku upozornil, že ak osoby spozorujú na kŕmidlách vtáky s podozrivými príznakmi, ako je malátnosť, našuchorené perie či prelety na krátku vzdialenosť, s kŕmením by mali na určitý čas prestať. Podľa jeho slov postačí týždeň.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Ivan, Topoľčianky

Operence by sa mali kŕmiť v zime počas nepriaznivého obdobia, keď je v prírodnom prostredí nedostatok prirodzenej potravy. "Živočíchy vo všeobecnosti sú v období núdze ohrozené najmä počas silnejších mrazov, vetrov, v čase tvorby hmiel a poľadovice a pri náhlom ochladení. V takomto nepriaznivom počasí sa len ťažko dostanú k získaniu prirodzenej potravy, ktorá je potrebná pre doplnenie energie," hovorí A. Lešová. Dodala, že vtáky nie je potrebné ďalej prikrmovať, ak sa vo voľnej prírode objaví prirodzená potrava.

Vtáčie kŕmidlo v zasneženej záhrade
Vtáčie kŕmidlo v zasneženej záhrade
Zdroj: Eva