Dôvodov môže byť niekoľko. Miesto trestania by ste mali zistiť, čo spôsobuje jeho potrebu hrabať do zeme. Následne mu v tom môžete zabrániť, a to celkom jednoducho. Objavte triky, ako si s malým záhradníkom dáte rady.

Aktívne plemená hrabú viac
Každý čistokrvný pes bol šľachtený pre konkrétny účel. Živé plemená, ako napríklad vlčiak, labrador alebo zlatý retríver, potrebujú priestor na vybúrenie svojej energie. V prípade, že nemajú dostatok pohybu či hračiek, často sa uchýlia práve k hrabaniu jám. Niektoré z plemien boli dokonca vyslovene šľachtené na hrabanie. Patria sem všetky teriéry a jazvečíky. Nepríjemný zlozvyk im zrejme z krvi len tak ľahko nevyženiete. Skúste s nimi chodiť častejšie na polia alebo do lesa, kde budú mať dostatok príležitostí sa vyblázniť.

Môže ísť o hlodavce
Nielen mačky, ale aj psy zvyknú naháňať myši, potkany a iné drobné zvieratá žijúce vo vašej záhrade. Ak hrabú na konkrétnom mieste, môžu sa snažiť nájsť práve myš alebo krta. Skúste prezrieť miesto, kde je zem najviac rozrytá. Je zrejmé, že objavíte nory iných zvierat. Vtedy zvážte spôsoby, ako ich z pozemku odstrániť. Vyvarujte sa toxickým jedom, tie môžu ublížiť aj vášmu domácemu miláčikovi. Alternatívou je uloženie väčšieho kameňa na miesto, na ktorom pes hrabe.

Niečo sa mu na dvore nepáči
Hrabanie pozdĺž plotu alebo brány znamená, že pes sa pravdepodobne snaží uniknúť z pozemku. Príčinou je najčastejšie iné domáce zviera na susednom dvore, prípade v blízkosti vašej záhrady. O útek sa môže pokúšať aj vtedy, ak je výbeh malý, alebo mu neposkytuje dostatok zábavy. Riešením sú pravidelné prechádzky, pri ktorých bude mať možnosť voľne sa prebehnúť. Ak viete, že má váš pes strach z búrok, hluku alebo ohňostrojov, poskytnite mu útočisko vo vnútri. Vystrašený môže totiž po úteku ľahko zablúdiť a netrafiť naspäť domov.