Experti našli totiž dôkazy o prenose COVID z domácich zvierat na obyvateľstvo, uviedol austrálsky denník Daily Telegraph. Podľa nich prenos z domácich miláčikov na ľudí "predstavuje významné dlhodobé riziko pre verejné zdravie". Uvádzajú, že nie je "nepredstaviteľné, aby očkovanie niektorých domácich druhov mohlo byť potrebné pre potlačenie šírenia infekcie".
Molekulárna biologička Larisa Labzinová povedala pre denník  The Daily Telegraph, že by Austrália kde sa darí pandémiu zvládať, mohla stál na čele očkovania zvierat na svete." 

.
.
Zdroj: Shutterstock

V decembri ale vedecký časopis Science písal, že zatiaľ nie je jasné, koľko psov a mačiek bolo infikovaných na COVID. Zdá sa však, že u nich sú príznaky mierne. "Mačky a psi nehrajú dôležitú úlohu pri prenose choroby na ľudí," uviedol William Karesh, ktorý pracuje v mimovládnej organizácii EcoHealth Alliance, kde má na starosti otázky zdravia: "Z hľadiska verejného zdravia nie je potrebné ich očkovať."

.
.
Zdroj: Shutterstock

Momentálne nie je ani dosť vakcín na očkovanie pre ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v minulých dňoch vyzvala svoje členské štáty, aby po naočkovaní ohrozených skupín a zdravotníkov prerušili očkovanie a mohli sa tieto skupiny ľudí očkovať aj v chudobnejších krajinách.

Zdroj: novinky.cz