Reklama

Exotické bylinky u vás doma? Stačí kvetináč a pár trikov!

Growing pineapples and succulents on the window. Home gardening, eco hobby.

Zdroj: Olga Mazo

Reklama

Norbert Skoupa

Prispievateľ

V našich zemepisných šírkach sme dlhé roky pestovali predovšetkým tradičné bylinky, ako napríklad petržlenovú vňať, kôpor či majorán. Dnes sa čoraz častejšie stretávame s exotickejšími druhmi, ktoré si pomaly, ale isto nachádzajú cestu do našich kuchýň aj záhrad.

Prečo pestovať exotické bylinky v kvetináčoch

Pestovanie exotických byliniek v črepníkoch má hneď niekoľko výhod. V prvom rade si môžeme kedykoľvek dopriať čerstvé a aromatické listy či koreň z vlastnej mini „plantáže“. Okrem toho, že vlastnoručne vypestované suroviny sú voňavejšie a chutnejšie, máme aj istotu, že sme im venovali patričnú starostlivosť a nepoužívali žiadne zbytočné chemické postreky. 

Vďaka pestovaniu v nádobách môžeme navyše bylinkám ľahšie kontrolovať teplotu i vlhkosť substrátu. V chladnejších mesiacoch sa črepníky jednoducho presúvajú do interiéru či do temperovaného skleníka, a keď príde teplejšie obdobie, môžeme ich vyniesť na balkón či terasu, kde si vychutnajú slnečné lúče.

Kurkuma – slnko v hrnčeku

Kurkuma (Curcuma longa) je známa svojím intenzívnym oranžovým až žltým odtieňom a blahodárnymi účinkami na organizmus. Vo svojom domovskom prostredí, najmä v tropických častiach Ázie, rastie ako trváca bylina, no aj v našich podmienkach sa jej môže dariť, ak jej poskytneme dostatok tepla, vlhkosti a kvalitnú pôdu. 

Pri pestovaní kurkumy v kvetináčoch si treba vybrať širšiu nádobu s dostatočne priepustným substrátom. Ideálne je vytvoriť zmes záhradnej pôdy, rašeliny a piesku, aby sme zabezpečili, že sa voda nebude v črepníku príliš zdržiavať a korene nezhnijú.

Bylinka potrebuje spočiatku vyššie teploty, preto je dobré ju pestovať v interiéri. Pri dostatočných teplotách okolo 20–25 °C bude prospievať. Nádobu možno umiestniť pri slnečnom okne, pričom bylinku chráni pred prudkými teplotnými výkyvmi aj vyššou vlhkosťou prostredia. 

Na zalievanie je vhodná mäkká voda s izbovou teplotou a pravidelné, no nie nadmerné zavlažovanie. Odmenou sú vám nielen krásne zelené listy, ale po čase aj možnosť získať vlastné čerstvé hľuzy plné chuti a prospešných látok.

Citrónová tráva – voňavá spoločníčka

Citrónová tráva (Cymbopogon citratus) patrí medzi aromatické byliny, ktoré si stále častejšie nachádzajú miesto v našich kuchyniach vďaka svojej citrónovej aróme s jemnými korenistými tónmi. Pre pestovanie v črepníku je vhodné vybrať miesto s dostatkom slnka alebo aspoň s dostatkom rozptýleného svetla. Aj keď citrónová tráva preferuje teplo, vie si zvyknúť na mierne nižšie teploty, ale nie na dlhodobý chlad.

Podobne ako pri iných tropických bylinkách, dôležité je zvoliť priepustnú pôdu, aby korene neostávali vo vode. Citrónovú trávu je potrebné zalievať pravidelne a udržiavať jej substrát stále mierne vlhký, nie však premočený. Ak sa o ňu budete starať s láskou a starostlivo prihnojovať (vhodné sú najmä prírodné hnojivá alebo klasický kompost), odmení sa vám sviežimi zelenými listami, ktoré skvele dochutia polievky, omáčky a ryžové jedlá.

Bazalka posvätná (tulsi) – bylinka s liečivou silou

Bazalka posvätná (Ocimum tenuiflorum), nazývaná aj tulsi, má v niektorých ázijských krajinách špeciálne miesto nielen v kuchyni, ale aj v tradičnej medicíne. Jej liečivé účinky zahŕňajú podporu dýchania, upokojenie pri strese a priaznivý vplyv na imunitný systém. Napriek tomu, že je známa najmä v Indii, pri správnych podmienkach ju môžete pestovať aj na slovenskej parapete.

Tulsi, podobne ako bežná bazalka, miluje svetlo a vyššiu teplotu. Potrebuje však aj dostatok priestoru na korene, preto voľte skôr stredne veľký až väčší kvetináč. Pôda by mala byť ľahká, dobre priepustná, s prídavkom organického materiálu či kompostu. 

Zalievajte ju pravidelne, ale rovnako ako pri iných exotických druhoch, dajte pozor, aby voda nezostávala v podmiske. Keďže tulsi dosahuje výrazné rastové tempo, môžete ju jemne zastrihávať, čím docielite krajší tvar a stimulujete rast nových listov.

Starostlivosť a tipy pre tropické a subtropické bylinky

Pri pestovaní exotických byliniek v našich končinách je dôležité myslieť na to, že najlepšie rastú počas teplejších mesiacov. Ak sa rozhodnete v lete vyniesť črepníky von, vyberte miesto chránené pred prudkým dažďom a silným vetrom, ktorý by mohol poškodiť ich jemné listy. V jesenno-zimnom období sa postarajte o to, aby boli bylinky v teplotne stabilnejšom prostredí – často postačí parapet orientovaný do miestnosti, kde teplota neklesá pod 15 °C.

Svetlo je pre exotické druhy kľúčové, no dôležitý je aj správny režim zalievania. Tropické bylinky potrebujú vo všeobecnosti viac vlhkosti, avšak substrát by nemal byť trvale premočený. Správne množstvo zistíte odhadom – pôda by mala byť stále mierne vlhká, ale nie bahnitá. 

Príliš suchý substrát vedie k zoslabeniu a vädnutiu rastlín, kým preliatie môže spôsobiť hnilobu koreňov. Pri prihnojovaní postačia organické hnojivá či domáci kompost – exotické bylinky vďaka nim získajú všetky živiny a lepšie sa vyrovnajú s meniacimi sa podmienkami.