Čo robiť, keď pes dostane úpal:

Dostaňte ho do tieňa. Ak si myslíte, že váš pes dostal úpal, presuňte ho na miesto, kde nesvieti priame slnečné svetlo. Dávajte mu obklady studenej vody na vnútornú stranu stehien a brucha, kde sa nachádzajú najväčšie krvné cievy psa, tak isto mu ochladzujte labky.

Použite tečúcu vodu. Hadica alebo vodovodný kohútik, je najlepší spôsob ako ovlažiť psa. NIKDY ale psa v prípade úpalu neponorte do vody vo vani alebo v bazéne, pretože tak by sa pes mohol ochladiť až príliš rýchlo a mohlo by dôjsť k zástave srdca.

Pes sa osviežuje studenou vodou z hadice poèas horúceho letného dòa 1. júla 2012 v Košiciach. FOTO TASR - František Iván
Pes sa osviežuje studenou vodou z hadice poèas horúceho letného dòa 1. júla 2012 v Košiciach. FOTO TASR - František Iván
Zdroj: František Iván

Použite chladnú ale nie veľmi studenú vodu. Mnohí ľudia robia chybu, keď takto postihnutého psa chladia ľadovou vodou alebo samotným ľadom. Prečo ľadová voda nie je správnym riešením? Pretože spôsobuje škrtenie a stiahnutie krvných ciev, čo spomaľuje prietok krvi, čím sa spomalí proces chladenia.

Nezakrývajte psa mokrým uterákom alebo dekou. Zabraňujete tak odparovaniu a okolo tela tvojho psa sa vytvorí saunový efekt. Rovnako nie je vhodné, zatvárať mokrého psa počas procesu ochladzovania do uzatvoreného priestoru, každý prietok vzduchu je pri znižovaní teploty psa dôležitý.

Udržujte psa v pohybe. Je dôležité povzbudzovať svojho psa aby sa snažil pomaly chodiť, počas toho ako sa ochladzuje.

Pes musí piť pomaly a malé množstvo vody. Ochladzovanie psa je prioritou a jeho hydratácia ďalšou. Nedovoľte však, aby pes vodu hltal. Namiesto toho mu dávajte malé dúšky, nie príliš studenej vody. Ak sa pes nahltá vody alebo jej vypije veľa, môže ju rýchlo vyvrátiť, čím sa viac dehydruje.