Čo je to úpal?
Jednoducho povedané, úpal nastane keď pes stráca svoju prirodzenú schopnosť regulovať telesnú teplotu. Psi sa nepotia po celom tele tak, ako ľudia. Psia telesná teplota je primárne regulovaná cez dýchanie. Ak pes nemôže teplotu dostatočne rýchlo zo svojho tela uvoľňovať dýchaním, môže dôjsť k úpalu. Normálna teplota oddýchnutého psa je asi 38 - 39°C. Akonáhle teplota psieho tela vystúpi nad 40°C, začnú prebiehať fyziologické zmeny a pes začne prejavovať účinky úpalu. Pri 41-42°C, pes začíta trpieť nezvratným poškodením obličiek, pečene, tráviaceho traktu, srdca a mozgu.

maďarská vyžla
maďarská vyžla
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Príznaky úpalu:
nadmerné lapanie po dychu, hyperventilácia
zvýšené slinenie
suché a bledé ďasná
rýchly alebo nepravidelný tep
slabosť
zmätenie
nepozornosť
zvracanie
hnačka, možné krvácanie z konečníka
V prípade že sa telo psa pri úpale naďalej prehrieva, dýchanie sa spomalí, alebo pes prestane dýchať a môže dôjsť k záchvatom alebo ku kóme. Následky úpalu závisia od toho, ako dlho tieto príznaky pretrvávajú, čím dlhšie toto trvá, tým horšie následky na zdraví psa úpal zanechá.

Čo robiť, keď pes dostane úpal:

Dostaňte ho do tieňa. Ak si myslíte, že váš pes dostal úpal, presuňte ho na miesto, kde nesvieti priame slnečné svetlo. Dávajte mu obklady studenej vody na vnútornú stranu stehien a brucha, kde sa nachádzajú najväčšie krvné cievy psa, tak isto mu ochladzujte labky. Použite tečúcu vodu. Hadica alebo vodovodný kohútik, je najlepší spôsob ako ovlažiť psa. NIKDY ale psa v prípade úpalu neponorte do vody vo vani alebo v bazéne, pretože tak by sa pes mohol ochladiť až príliš rýchlo a mohlo by dôjsť k zástave srdca.

Pes sa osviežuje studenou vodou z hadice poèas horúceho letného dòa 1. júla 2012 v Košiciach. FOTO TASR - František Iván
Pes sa osviežuje studenou vodou z hadice poèas horúceho letného dòa 1. júla 2012 v Košiciach. FOTO TASR - František Iván
Zdroj: František Iván

Použite chladnú ale nie veľmi studenú vodu. Mnohí ľudia robia chybu, keď takto postihnutého psa chladia ľadovou vodou alebo samotným ľadom. Prečo ľadová voda nie je správnym riešením? Pretože spôsobuje škrtenie a stiahnutie krvných ciev, čo spomaľuje prietok krvi, čím sa spomalí proces chladenia. Nezakrývajte psa mokrým uterákom alebo dekou. Zabraňujete tak odparovaniu a okolo tela tvojho psa sa vytvorí saunový efekt. Rovnako nie je vhodné, zatvárať mokrého psa počas procesu ochladzovania do uzatvoreného priestoru, každý prietok vzduchu je pri znižovaní teploty psa dôležitý. Udržujte psa v pohybe. Je dôležité povzbudzovať svojho psa aby sa snažil pomaly chodiť, počas toho ako sa ochladzuje.

domáce zvieratá - pes v lete, voda pre psa
domáce zvieratá - pes v lete, voda pre psa
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Pes musí piť pomaly a malé množstvo vody. Ochladzovanie psa je prioritou a jeho hydratácia ďalšou. Nedovoľte však, aby pes vodu hltal. Namiesto toho mu dávajte malé dúšky, nie príliš studenej vody. Ak sa pes nahltá vody alebo jej vypije veľa, môže ju rýchlo vyvrátiť, čím sa viac dehydruje. Akonáhle teplota psa začína klesať, čo najskôr zájdite k veterinárovi.  Dokonca aj keď si myslíte, že sa tvoj pes úplne zotavil,, veterinár musí skontrolovať, či sa objavili nejaké dôsledky úpalu, poškodené obličky alebo pečene. Následky úpalu sa môžu prejaviť aj po 48-72 hodinách, aj keď sa ti zdá, že je pes už v poriadku. William Grant, veterinár s 20 ročnými skúsenosťami liečil stovky prípadov úpalu u psov, ktoré sa prejavovali mierne alebo dokonca fatálne. Najčastejšou príčinou smrti po úpale je rozšírená intravaskulárna koagulopatia (krvácanie do tkanív a kože), ktorá môže nastať hodiny alebo dni po úpale.

Prevencia je najlepší liek. Najmä v letných mesiacoch je nevyhnutné aby sme si boli vedomí nebezpečenstva úpalu. Ak poznáte príznaky úpalu a včas zasiahnete, zabezpečíte pre tvojho psa bezpečný a aktívny život, bez ujmy. 

Zdroj: www.pesbruno.sk, dogsnaturallymagazine.com