Ak sa pýtate, čo to tá andropauza je, nie ste sám. Kým ženská menopauza je všeobecne známa, o andropauze, takzvanej mužskej menopauze, sa hovorí len veľmi málo. A pritom sa s ňou v priebehu života stretne množstvo mužov.

Andropauza je synonymická so zníženou tvorbou testosterónu. Približne 30 % mužov po päťdesiatke trpí symptómami andropauzy, ktoré spôsobuje úbytok testosterónu. Môže sa však stať, že si nikdy neuvedomia, že nejaké symptómy majú, lebo nástup andropauzy je omnoho nenápadnejší ako nástup menopauzy. Odhaduje sa, že produkcia testosterónu klesá o približne o 1 % každý rok po tridsiatke. Preto sa môže stať, že symptómy sa začnú objavovať postupne a veľmi nenápadne a muži ich neriešia, lebo ich pripisujú prirodzenému starnutiu.
Pokles testosterónu sa prejavuje na všetkých frontoch a dokáže výrazne znížiť kvalitu života. Najviditeľnejšie sa pokles hladiny testosterónu prejavuje stratou svalovej hmoty a priberaním. Omnoho väčšiu dôležitosť ale treba prikladať tomu, ako sa andropauza prejavuje pod povrchom. Muži so zníženou produkciou testosterónu sú podráždenejší, náladovejší a náchylnejší na depresiu. Taktiež môžu strácať chuť na sex, mať problémy s erekciou alebo pociťovať celkovú stratu energie. V najvážnejších prípadoch sa s andropauzou spája zvýšené riziko srdcových problémov alebo osteoporóza.

S andropauzou sa dá bojovať!

Na problémy s nedostatkom testosterónu neexistuje jedno zázračné riešenie a častokrát sa jeho úbytok nedá ani úplne zastaviť, iba spomaliť. Napriek tomu môžete produkciu testosterónu podporiť viacerými zmenami životného štýlu.

Základom je kvalitná strava. Treba obmedziť príjem cukru a sladkostí a zamerať sa na kvalitné a výživné jedlá. Červené mäso a ryby by mali byť základnou surovinou vašej kuchyne, konkrétne odporúčame tuniaka alebo hovädzie mäso. Uvidíte, že kvalitná strava spraví pre vašu hladinu energie zázraky.

Pohyb je tiež nenahraditeľný. Akýkoľvek šport môže dočasne zvýšiť vašu hladinu testosterónu, ale silové cvičenie je považované za najúčinnejšie. Návšteva posilňovne a bezpečné cvičenie pod dohľadom trénera by sa mali stať pravidelnou súčasťou vášho života.

Rozbehnúť zdravú tvorbu testosterónu môžete aj s pomocou výživových doplnkov. Vyskúšajte ProMan Plus od Naturamed Pharmaceuticals, ktorý obsahuje výťažok zo ženšenu, horčíka a zinku, vitamíny D a B a ďalšie prírodné látky, ktoré pozitívne vplývajú na tvorbu testosterónu v tele. Dlhodobý a pravidelný prísun týchto dôležitých látok je nevyhnutý pre zdravú produkciu testosterónu v každom veku.

ProMan Plus
ProMan Plus
Zdroj: NaturaMed Pharmaceuticals

Mesačné balenie ProMan Plus teraz môžete vyskúšať zadarmo, len za cenu poštovného a balného. Viac informácií o produkte získate na bezplatnej linke 0800 444 204 alebo na www.promanplus.sk.