Odborný názov: alchemilla vulgaris                                       Zaradenie: parí do čeľade ružovité

Iné názvy: alchemilka, alchemilka žltozelená, husia nôžka , ženský plášť , nebeská rosa, levia labaSvoj názov dosala alchemilka podľa slova alchýmia a vzťahuje sa na stredoveké povery o schopnosti kvapiek vody na listoch tejto rastliny premieňať kovy na zlato. Alchymisti verili v magickú silu týchto kvapiek, ktoré mali mať tiež schopnosť prinavrátenia mladosti. 

Alchemilka obyčajná je elegantná trvalka, charakteristická okrúhlymi našuchorenými listami modrozelenej farby, pokrytými drobnými chĺpkami a jemnou, voskovou vrstvičkou, ktoré umožňujú rastline zachytávať rosu na listoch a udržiavať ju tam po dlhú dobu. Alchemilka je ľahko rozlíšiteľná aj podľa jemných hviezdicovitých, žltozelených súkvetí kvitnúcich na dlhých stonkách.

Alchemilka pôvodne pochádza zo severnejších častí strednej a západnej Európy a môžeme ju nájsť na lúkach, pri okrajoch lesov, ciest a potokov a na úpätiach hôr, kde kvitne od júna až do septembra. Obľubuje vlhké pôdy, polotieň a pri vhodných podmienkach dokáže byť mierne invazívna.

Alchemilka obyčajná obsahuje účinné látky: triesloviny, kyselina salicylová, horčiny, esenciálne oleje, fytosteroly, vitamín C a minerály.