Psy sú vysoko pohyblivé zvieratá, a tak netreba zabúdať na ich kĺby a celkovo pohybový aparát. Práve ten je často dôvodom veľkých zdravotných problémov, ktoré dokážu aj zbytočne skrátiť život psa. Kĺbová výživa je preto základ.

Zloženie kvalitnej kĺbovej výživy tvoria účinné zložky, akými sú glukozamín, chondroitín a kolagén. Práve posledná zložka je prírodnou bielkovinou, ktorú má každý cicavec v sebe, pretože ju telo tvorí samo. Kolagén je esenciálny v tom, že sa tvorí prirodzene v mladom organizme a jeho úloha je nezastupiteľná: spája bunky, stará sa o pružnosť tkanív, zaisťuje hladkosť a hydratáciu kĺbovej chrupavky, vďaka čomu sa môžu kĺby hladko pohybovať. No kolagén sa v tele psa tvorí v dostatočnom množstve len do určitého veku, postupne jeho produkcia klesá. Spočiatku je to pokles produkcie o asi 1,5% každý rok, vo vyššom veku sa už netvorí takmer vôbec. A keďže psy starnú rýchlejšie, ako ľudia, môže sa stať, že sa problémy z nedostatku kolagénu objavia už aj u mladého psíka. Len z krmiva ho nie je možné doplniť, navyše kolagén v potravinách a krmive býva spracovaný tak, že ho telo opätovne nevie použiť.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Ing. Marianna Rajská, PhD.

Našťastie existujú výživové doplnky s čistým kolagénom, ktoré odporúčajú psom podávať aj samotní veterinári. „Bohužiaľ aj u zvierat sa kolagén s pribúdajúcim vekom vytráca a nastupujú problémy s pohybom, stále viac sa ozývajú vrodené a iné vývinové problémy (dysplázia, artróza..). Aj pri týchto problémoch zohráva kolagén dôležitú úlohu a veľmi výrazne vie pomôcť zlepšiť mobilitu vášho zvieraťa a uľaviť mu od bolestí,“ hovorí veterinárna lekárka Markéta Sedlická z Veterinárnej a farmaceutickej univerzity Brno.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Ing. Marianna Rajská, PhD.

Incapet Collagen je úspešná česká značka kolagénu pre zvieratá, ktorý môže slúžiť ako najlepšia kĺbová výživa pre psov. Vznikol po úspechu „ľudského“ Inca Collagenu, ktorý si za 6 rokov existencie získal už okolo 150 tisíc spokojných zákazníkov a je stále jednotkou na českom i slovenskom trhu. Pretože účinkuje na kĺby, zlepšuje pleť, vlasy i nechty. Incapet Collagen je rovnako stopercentne čistý hydrolyzovaný morský kolagén. S humorom sa dá povedať, že bol testovaný na ľuďoch, aby mohol slúžiť psom.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Inca Collagen

A že slúži svedomito, dokazujú nespočetné reakcie majiteľov psov. Incapet Collagen pri dlhodobom užívaní:

• pomáha posilniť a vyživiť chrupavky, ale i tkanivá a kĺby
• pomáha pri regenerácii po zraneniach a operáciách kĺbov
• pomáha znížiť klinické príznaky ochorení pohybovej sústavy, ako je osteoartritída alebo rozličné dysplázie či artritída, a pôsobí tiež ako prevencia u psov s dedičnými sklonmi k degeneratívnym ochoreniam
• pomáha predchádzať problémom spojeným s opotrebovaním kĺbov a kostí vplyvom veku
• zlepšuje mobilitu u starších zvierat
• pomáha pri hojení rán na koži, či už následkom zranení, chirurgických zákrokov alebo kožných ochorení
• môže prispieť k lepšej kvalite srsti a pazúrikov
• pomáha udržať zdravé zuby a ústnu dutinu
• pomáha aj pri hojení výstelky čreva pri najrôznejších tráviacich problémoch, zvyšuje chuť do jedla

„Beky je fenka v zrelom veku a začali sa u nej prejavovať problémy s kĺbami a chôdzou. Odmietala aportovať, čo miluje najviac zo všetkého. Odkedy užíva Incapet, znovu ožila, zlepšila sa jej mobilita a znovu šťastne behá“teší sa chovateľka Zdenka.

Kvalita Incapet Collagenu spočíva v spôsobe výroby. Získava sa studenou metódou, enzymatickou hydrolýzou, vďaka čomu sú výsledné kolagénové peptidy schopné znova naplno pracovať v organizme psa po užití. Takýto kolagén je bioaktívny a preto tak výborne účinkuje. Navyše sa získava z morských rýb, ktoré sú považované za najlepší zdroj kolagénu. A je tiež čistý, bez prímesí, len stopercentný lyofilizovaný prášok, ktorý stačí zvieraťu pridať k obľúbenému krmivu. Incapet Collagen obsahuje jednotlivo balené denné dávky kolagénu – 3000 miligramov, čo je ideálne množstvo podľa odborníkov. U psov sa odporúča začať s intenzívnou trojmesačnou kúrou, kedy sa psovi do 20 kg váhy podáva jedno vrecúško denne, u psov nad 20 kg môžeme podávať až dve vrecúška. Po troch mesiacoch každodenného užívania môžeme pokračovať v podávaní dennej dávky raz za dva alebo tri dni, dôležité je zachovať pravidelnosť. Vďaka prirodzenej aróme rýb ho psy milujú. A tiež iné zvieratá, ideálny je aj ako kolagén pre kone.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Ing. Marianna Rajská, PhD.

Skutočne milovať svojho psa znamená okrem iného predvídať, hľadieť za horizont jeho aktuálnych potrieb a pokúsiť sa urobiť maximum pre to, aby mal čo najdlhší a najspokojnejší život. Kolagén je jednou z prírodných a účinných zložiek, ktorá môže pomôcť zachovať zdravé kĺby u psa, a to aj v prípade genetických predispozícií.