Pre TASR to uviedla zoologička Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Andrea Lešová. Ako príklad uvádza sysľa, ktorý sa prebudí, keď na jar teplota v hniezdnej komore dosiahne šesť až osem stupňov Celzia. Ako prvé opúšťajú zimné brlohy nepravé hibernanty, medvede či jazvec, a to vo februári až marci. A. Lešová podotýka, že pri teplých zimách ani nemusia hibernovať. Jež je napríklad aktívny od marca. Syseľ sa prebúdza v marci až apríli, takisto aj plchy. Najneskôr sa podľa zoologičky vyhrabávajú svište, a to v druhej polovici apríla, niekedy to však je až začiatkom mája.

Prebudenie, teda návrat metabolizmu medveďa do normálu, trvá 2 až 3 týždne.
Prebudenie, teda návrat metabolizmu medveďa do normálu, trvá 2 až 3 týždne.
Zdroj: Shutterstock

Pravé hibernanty sú po prebudení málo aktívne, letargické, no aktivita sa postupne zvyšuje. "Počas slnečných dní sa denné druhy snažia vstrebať čo najviac tepla vyhrievaním sa na slnku. Živočíchy sa usilujú napríklad získať svoju stratenú energiu prísunom dostupnej potravy," približuje A. Lešová. Dopĺňa, že v tomto období dochádza u niektorých druhov aj k páreniu.

Svišťom sneh neprekáža, dokážu sa v ňom spokojne zahrať.
Svišťom sneh neprekáža, dokážu sa v ňom spokojne zahrať.
Zdroj: Aroll Film

Zimný spánok je adaptáciou na nepriaznivé obdobie, počas ktorého nedokážu živočíchy získať vhodnú potravu. "Bez nej by nedokázali udržiavať stálu teplotu tela," poznamenala zoologička.