Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR popiera, že by presúval medvede na západ Slovenska. Uváhy týmto smerom sa šíria internetom so správami o výskyte medveďa napríklad v okolí Pezinka. Ochranári to označujú za hoax, hoci pred časom už potvrdili výskyt medveďov v Malých Karpatoch, no vtedy ubezpečili, že tieto jedince žijú skryte a nepredstavujú hrozbu pre človeka. "K presúvaniu medveďov v rámci Slovenska v žiadnom prípade nedochádza. Okrem medializovaného presunu medvedice v rámci Správy Tatranského národného parku, Zásahový tím pre medveďa hnedého nepristúpil k žiadnemu inému presunu. V prípade takéhoto tvrdenia ide jednoznačne o hoax a fámu," vyjadrili sa zástupcovia ŠOP SR s tým, že sa im nepáči živenie atmosféry strachu a nenávisti voči medveďom v spoločnosti.

Tvrdia, že na sociálnych sieťach pôsobia skupiny, ktorých cieľom je nepravdivo vykresľovať tohto živočícha, pričom v niektorých prípadoch sa členovia skupiny vzájomné povzbudzujú a nabádajú na radikálne riešenia, akými je aj napríklad nelegálne usmrtenie tohto chráneného živočícha. "Zachytili sme v ostatnom období množstvo fotografií, videí a informácii o škodách na majetku a ohrození obyvateľov, ktoré sa nezakladali na pravdivých informáciách. Ich pôvod pochádzal často zo zahraničia a išlo o účelovú manipuláciu verejnej mienky," uviedli zástupcovia ŠOP.

Za dezinterpretáciu udalosti označujú aj široko medializovaný útok medveďa hnedého na pastiera pri obci Nevoľné v okrese Žiar nad Hronom 22. septembra. Zásahový tím sa odvoláva na vypočutie uvedeného pastiera, ktorý odmietol, že by mu spôsobilo stretnutie s medveďom akýkoľvek problém. Medveďa vraj pasúce sa ovce ani neregistrovali, zbadal ho na okraji lesa, nebol agresívny, nepribližoval sa, neohrozoval, naopak, na prítomnosť človeka reagoval útekom, pričom ho začali prenasledovať dva pastierske psy. "Pastier teda neutrpel žiadne fyzické poranenia, ani psychickú ujmu, stret označil za bezproblémový," vyplýva z vyšetrovania zásahového tímu.

Pozrite si aj fotogalériu