Medvieďa sa zaseklo v kŕmnom valci

Pred nedávnom, po vytrvalej dvojtýždňovej snahe, záchranný tím pre medveďa hnedého z Štátnej ochrany prírody SR úspešne zachránil vysileného medveďa, ktorý mal na hlave zaseknutý kŕmny valec určený na vnadenie diviakov. Trápil sa v ňom až 17 dní a prešiel z Čierneho Váhu v Národnom parku Nízke Tatry až do Národného parku Slovenský raj so sídlom v Spišskej Novej Vsi, konkrétne do obce Stratená.


Na tento šokujúci prípad upozorňuje Štátna ochrana prírody SR. Zviera so zakliesnenou hlavou prežilo tak dlhý čas len vďaka tomu, že sa napriek prekážke naučilo piť vodu. Po dlhom pátraní sa zásahový tím Štátnej ochrany prírody SR dostal k vysilenému medveďovi v blízkosti obce Stratená. Medveď bol úspešne uspatý, kŕmny valec mu bol z hlavy odstránený, potom bol ošetrený a nakoniec bol opäť pustený do voľnej prírody.


Plastový kŕmny valec slúži na vnadenie divej zveri, najmä však diviakov. Zásobník je stavaný na cca. 30 litrov kukurice. Avšak, prax ukázala, že zabezpečenie kŕmneho valca pred inými živočíchmi, najmä medveďom hnedým, je nedostatočné. Tieto silné a vynaliezavé zvieratá dokážu uzamykací mechanizmus prekonať a následne sa ku atraktantu, vo väčšine prípadov kukurice, dostať.

"Toto sú prípady, ktoré ukazujú, aké problémy a trápenie môže takéto zariadenie spôsobiť voľne žijúcim živočíchom. Preto odporúčame úpravu uzamykacieho mechanizmu tak, aby ho medvede nedokázali poškodiť či prekonať," uvádza Štátna ochrana prírody SR na Facebooku.