PR Kto alebo čo vás priviedlo k poľovníctvu?


Od detstva mám veľmi blízky vzťah k prírode a zvieratám. S mojou babičkou som chodila často do lesa, stretávali sme sa s hájnikom, ktorý pútavo rozprával o poľovníctve, o love. Počas štúdia som navštevovala prírodovedecký aj strelecký krúžok. V dospelosti sme spolu s manželom absolvovali poľovnícky kurz. Poľovníkom je aj môj syn.

PR Pravidelne sa zúčastňujete na klubových aktivitách zameraných aj na vzdelávanie detí. Prekvapili vás už niečím nezvyčajným?

Jedným z cieľov klubu je práca s deťmi a mládežou. Vedieme ich hravou formou k ochrane a starostlivosti o zver, k spoznávaniu lesa a ku vzťahu k prírode. Detí z roka na rok na našich akciách, či už na Zvieratkove alebo na iných podujatiach, stále pribúda. Určujú stopy zvierat, riešia rôzne vedomostné kvízy. A či ma prekvapili? Teší ma, že mnohé sa zaujímajú o to, ako sa stať poľovníkom.


PR Na podujatiach vás vidno nielen v elegantných poľovníckych šatách, ale aj v krojoch. Sledujete módne trendy?

Ako každej žene, aj mne sa páčia pekné veci na oblečenie. Módne trendy sledujem, ale nie som ten typ, ktorý musí mať každú módnu vychytávku. Rada sa obliekam elegantne a nadčasovo. Na spoločenské udalosti s obľubou nosím nádherný, ručne vyšívaný detviansky kroj.

PR Žijete v Bratislave. Ktorá časť Slovenska a zahraničia je vám ešte blízka?

Som Bratislavčanka, vyrastala som s rodičmi a bratom v Ružinove na Ostredkoch. Víkendy trávim spolu s rodinou na vidieku na západe Slovenska. Obľúbené odpočinkové miesto mám aj pri Neziderskom jazere v Rakúsku.

PR Na akú zver najradšej poľujete?

Na poľovačkách nachádzam aktívny oddych, mám rada individuálny spôsob lovu s ranným východom slnka. Približovanie sa k srncovi, danielovi, muflónovi či k jeleňovi. Veľmi pekná poľovačka je na diviaky. Zúčastňujem sa i na spoločných poľovačkách. V spoločnosti priateľov lovíme bažanty, zajace, husi, kačice. Poľovala som aj v Srbsku na prepelice.

PR Pred časom ste ulovili dokonca medveďa…

Áno, bolo to pred desiatimi rokmi v revíri poľovníckeho združenia Bránica. Medveď hnedý vážil stošesť kilogramov, bol zaujímavo sfarbený, mal čiernohnedú kožušinu s bielym golierom. Využila som ponuku od združenia, ktoré dostalo výnimku na odstrel. Nechýbalo pasovanie za lovkyňu medveďov, v mene patrónov poľovníctva svätého Huberta a bohyne lovu Diany. Za klobúk som dostala netradičný zálomok s orchideou.

PR Stretli ste sa už s nepochopením pre svoje hobby?

Ja osobne nie, ale všeobecne je cieľom poľovníkov zmeniť negatívnu verejnú mienku o poľovníctve. Chceli by sme ukázať, že poľovníctvo nestojí na momente výstrelu, ale predovšetkým na láske a úcte k prírode, starostlivosti o voľne žijúce zvieratá.

Archív PaR/2019 - Mária Inštitorisová