Pátrali po stopách v snehu či blate, trusu alebo zvyškoch koristí. Tieto indície totiž pomôžu zmonitorovať, koľko rysov, vlkov a medveďov sa tu pohybuje. Zriedkavé veľké šelmy sa na území Zlínskeho kraja vyskytujú, ochranári však varujú, že udržať ich nebude ľahké. Výsledky tradičného mapovania veľkých šeliem budú k dispozícii neskôr, trendy sú však jasné už teraz. Vlkov v regióne pribúda, počet rysov stagnuje a výskyt medveďov je veľkou vzácnosťou.

Ilustračná foto
Ilustračná foto
Zdroj: JAROSLAV SLAŠŤAN

"Podľa posledných odhadov sa v oblasti Beskýd vrátane priľahlej pohraničnej oblasti Slovenska vyskytuje okolo desať rysov," uviedla Dana Bartošová z Agentúry ochrany krajiny a prírody, ktorá mapovanie každoročne koordinuje. Odborníci za minulý rok zdokumentovali tri prípady usmrtených šeliem. Neďaleko Huslenek niekto zastrelil rysa Oldu, ktorého ochrancovia prírody monitorovali osem rokov. Iného rysa zrazil vodič v Hostýnskych vrchoch a pred koncom roka zomrel ďalší rys pôvodom z moravskoslovenského pomedzí na diaľnici pri Brne.

Ilustračná foto
Ilustračná foto
Zdroj: Wikipédia

"Každý takýto prípad je veľkou stratou. Obzvlášť ak ide o samicu, ktorá mohla rodiť mláďatá, "upozornil koordinátor monitoringu Michal Bojda. Rysy sa totiž nijako rýchlo nerozmnožujú. V oblasti Beskýd je aktuálne okolo štyroch rysíc. Ročne môžu vyviesť jedno až štyri mačiatka, polovica z nich sa však nedožije druhého roku. "Platí, že rovnaký počet zvierat, ktoré sa narodí, zase zmizne v horách alebo umrie na cestách či rúk pytliakov. Pritom v Moravskoslezských Beskydách sú vhodné lokality, kde by rysy mohli žiť, "povedal Bojda.

Ilustračná foto
Ilustračná foto
Zdroj: J. Ferenec

Ak by ubudlo samíc, postupne by odišli aj rysí kocúri. Nie vždy sa však darí nájsť cestu, ako zvieratá ochrániť. "Čo sa týka pytliactva a prípadov, ktoré sme odovzdali polícii, objasnenosť zostáva na nule," poukázal Bojda. Podľa neho za to môže systémová chyba. "Na Slovensku majú špeciálne oddelenie, ktoré sa zaoberá environmentálnou kriminalitou. Pokiaľ u nás dostane vyšetrovateľ takýto prípad na stôl raz za niekoľko rokov, nemá praktické skúsenosti a nemôže vedieť, ako postupovať, "spomenul.

(Ilustračné video) 

Problémom je aj krajina východnej Moravy, ktorá je husto rozdelená cestami s malým množstvom vhodných migračných koridorov. Pomôcť by mohli nové smernice a odporúčania, ako postupovať pri zmenách územných plánov a budovanie komunikácií.

Zdroj: www.idnes.cz