Samce, ktoré môžu ovládať hárem až 100 samíc, sa totiž snažia čo najrýchlejšie pribrať na váhe tak, že hľadajú potravu v oblastiach plných predátorov, čím sa vystavujú zvýšenému riziku útokov. Zatiaľ čo miera prežitia samíc a samcov je v mladosti zhruba rovnaká, po dosiahnutí ôsmeho roku sa prežitie samcov prudko znižuje a klesá na približne 50 percent v porovnaní s 80 percentami u samíc.

Vyplynulo to zo štúdie 14 000 tuleňov sloních na ostrove Macquarie v juhozápadnom Pacifiku. Veľkosť tuleňov sloních sa dramaticky líši a tieto rozdiely sa obvykle začínajú prejavovať medzi tretím až šiestym rokom života, kedy tieto zvieratá dospievajú. Dospelé samce môžu vážiť až päťkrát viac ako samice.

Najväčšie a najtučnejšie samce majú reprodukčnú výhodu, uviedla hlavná autorka štúdie Sophia Volzkeová z Tasmánskej univerzity. „Potravu môžu získavať iba z oceánu. Keď sa dostanú na súš, súperia s ostatnými samcami o prístup k samiciam,“ uviedla vedkyňa. „Potrebujú mať uložené tukové zásoby, aby mohli súperiť s ostatnými samcami a prežili na súši bez toho, aby niečo žrali po celé týždne alebo aj mesiace,“ dodala.

Pokračovanie na 2. strane