Ide o telekiu ozdobnú, ktorá začala kvitnúť. Informuje o tom CHKO Vihorlat na svojej internetovej stránke. Telekia ozdobná (Telekia speciosa), mohutná rastlina so žltými kvetmi, sa dá nájsť napríklad pri jazere Morské oko, ktoré sa nachádza neďaleko obce Remetské Hámre v Sobranskom okrese. Obdobie jej kvitnutia sa v nižších polohách Vihorlatských vrchov skončí koncom júla, vo vyšších nadmorských výškach až v auguste. TASR o tom informoval strážca CHKO Vihorlat Ján Vataha.

Kvitnúca telekia ozdobná
Kvitnúca telekia ozdobná
Zdroj: Michaela Zdražilová

PODĽA GRÓFA A CESTOVATEĽA

V minulosti patrila telekia na Slovensku k zákonom chráneným druhom, podľa súčasnej legislatívy sa na ňu už druhová ochrana nevzťahuje. Podľa Jána Vatahu už nie je natoľko vzácna, aby musela byť chránená. Rodový latinský názov Telekia pochádza z 19. storočia a je odvodený od mena maďarského grófa a vášnivého cestovateľa Telekiho. Navrhol ho nemecký botanik ako poďakovanie grófovi za to, že mu sponzoroval jeho botanické výskumy.

VULKANICKÉ POHORIE

Vihorlatské vrchy sú najvýchodnejšie slovenské vulkanické pohorie a patria medzi najlesnatejšie na Slovensku. Až 90 percent ich územia zaberajú predovšetkým bukové a jedľovo-bukové lesy. Územie CHKO Vihorlat má výmeru 17 485 hektárov a rozprestiera sa v štyroch okresoch. Vyskytuje sa tam približne 200 druhov vyšších rastlín a vyše 2 000 druhov bezstavovcov. Vihorlat je významným z hľadiska prirodzenej akumulácie vôd, preto je od roku 1987 vyhlásený za chránenú vodohospodársku oblasť.