Menu

Kvíz Viete aké pranostiky sa viažu k zvieratám a čo viete o kalendári prírody? Otestujte sa!

jazvec
Foto: SHUTTERSTOCK

7.2. 15:00 V tomto našom kvíze si overíte svoje vedomosti a zároveň, dozviete sa mnoho zaujímavého, čo ste do teraz možno ani netušili. Zd: vedanadosah.cvtisr

1/12 Vtáky sa meniacim klimatickým podmienkam na zemeguli prispôsobili. Naše sťahovavé vtáky odlietajú do oblastí Stredozemného mora a do Afriky. K zimomravým operencom patria aj lastovičky, ktorých čas odletu podchytili naši predkovia aj v pranostike.

2/12 Počas vegetačného obdobia má každá rastlina naordinovaný časový interval kvitnutia. Medzi poslednými v kvetinovej sieni našej prírody rozkvitá?

3/12 Zástupcovia kvetinovej ríše kvitnú podľa istého prísneho kalendára kvitnutia. K prvým kvetom, ktoré sa na jar predierajú aj cez snehové vankúše, patrí?

4/12 Väčšina príslušníkov živočíšnej ríše v strednej Európe si vyznáva lásku počas mája. Existujú však aj výnimky, napríklad jeleň lesný, ktorého pytačky sa odohrávajú v lesných zátišiach počas?

5/12 K nápadným javom v horských a podhorských riekach patrí húfne sťahovanie pstruhov na svoje neresiská do menších jarčekov. Tento prírodný fenomén možno u nás pozorovať počas?

6/12 Migráciu vtákov považujú prírodovedci za jeden z najväčších fenoménov prírody. Na jar sa operence do našich zemepisných šírok navracajú a na jeseň odlietajú do svojich letovísk. Najvzdialenejšiu „dovolenkovú destináciu“ navštevuje?

7/12 V ročnom cykle života živočíchov v podmienkach mierneho a studeného pásma je zima najnepriaznivejším obdobím. Ľahšie to majú živočíchy, kt. sa fyziologicky prispôsobili a zimné mesiace prespávajú tzv. zimným spánkom. Kt. zviera podstupuje hibernáciu?

8/12 Niektoré stromy a kríky sú vetroopelivé, a tak rozkvitajú skôr, ako sa im rozvijú listy, ktoré by vetru bránili pri opeľovaní. Ktorá z uvedených druhov drevín kvitne pred olistením?

9/12 Rastliny a stromy sa snažia v ekosystéme vyhýbať medzidruhovej konkurencii aj tým, že sa olisťujú, resp. rozkvitajú vo vegetačnom období roka v rôznom časovom intervale. Ak si chceme na zimu nasušiť lipové kvety, musíme sa vyšplhať do koruny lipy v

10/12 Sťahovavé vtáky prísne dodržiavajú odlety. Každý operenec má geneticky zafixovaný čas odletu na jeseň aj na jar, trasu, kadiaľ má ísť a čas, koľko mu sťahovanie bude trvať. Medzi prvými, ako aj poslednými, kt. sa k nám vracajú a územie opúšťajú, je?

11/12 Nedostatok potravy v zimných mesiacoch riešia zvieratá a vtáky, ktoré ostávajú v prírodných pomeroch strednej Európy, rôzne. Jedny sa v lete a aj počas jesene vykrmujú, aby z tukových zásob prespali niekoľko mesiacov vo svojich brlohoch. Patrí sem?

12/12 Vyliezanie malátnych medveďov po zimnom spánku z dúpät podchytili naši predkovia v pranostike?

Hrať znova Ďalšie kvízy

Video

Sluka hôrna (Scolopax rusticola)
Sluka hôrna (Scolopax rusticola)

fotopríbeh

O priazeň sliepočky sluky hôrnej sa vie vo vzduchu pobiť aj viacero samčekov

Od poľovníkov dostala prezývku dlhozobka, čo pochopíme už pri letmom pohľade na ňu. Reč je o sluke hôrnej.