Pytliaci zabili v Keni dve mimoriadne vzácne biele žirafy. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na ochrancov prírody. Rangeri našli telá samice a jej mláďaťa pri dedine v okrese Garissa na severovýchode krajiny. Pytliakov úrady zatiaľ neidentifikovali a ich motív je stále neznámy. Prípad vyšetruje Kenská spoločnosť pre divú zver. Keňa mala tri biele žirafy. Tretia biela žirafa je stále nažive a predpokladá sa, že už je jediná svojho druhu na svete.

Žirafy, ktoré boli sfarbené do biela v dôsledku takzvaného leucizmu, ktorý spôsobuje strata všetkých kožných pigmentov, žili v komunitnej chránenej oblasti Ishaqbini Hirola. Oblasť je neoplotená a nachádzajú sa v nej aj dediny. Podľa tamojšieho manažéra Mohammeda Ahmednúra dve žirafy, ktoré uhynuli, naposledy spozorovali pred viac ako tromi mesiacmi.

Po prvý raz biele žirafy v krajine spozorovali v roku 2016. Správy o nich obleteli svet o rok neskôr, keď sa ich podarilo odfotografovať. Podľa neziskovej organizácie Africa Wildlife Foundation za posledných 30 rokov prišli žirafy v dôsledku pytliactva o zhruba 40 percent svojej populácie. Ako uvádza Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN), v roku 1985 žilo na v Afrike v divočine zhruba 155-tisíc žiráf, v roku 2015 to už bolo 97-tisíc.

Zdroj: interez.sk, SITA,