Užívateľ revíru rozhodne, zabezpečí prevzatie kvalitného krmiva a predloží ho na krmovisko pre zver. Pre TASR to povedala hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová. "Neodporúča sa prikrmovanie zveri ľuďmi, keďže ju lákajú do blízkosti obydlí a následne môže spôsobovať škody, napríklad na ovocných stromoch," uviedla.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Jozef Ferenec

Prikrmovanie zveri zabezpečuje užívateľ poľovného revíru, poľovnícka organizácia, cez svojich zamestnancov a členov. Tí predkladajú zveri kvalitné krmivá. Podľa hovorkyne ide o objemové (seno, senáže), jadrové (kukurica, jačmeň, ovos, pšenica), respektíve dužinaté krmivo (repa, jablká).

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Jozef Ferenec

"Krmivo je dostupné na zriadených a schválených krmoviskách, kde sú senníky, stoly, válovce, soľníky a podobne. Krmivá sa predkladajú do takto zriadených zariadení, aby sa predišlo ich znehodnoteniu," vysvetlila. Zdôrazňuje, že poľovníci v žiadnom prípade nepredkladajú krmivá vo veľkých množstvách na zem, aby nedošlo k jeho znehodnoteniu. "Zaparilo by sa, nastúpili by plesne a následnou konzumáciou by zver trpela tráviacimi problémami."

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Jozef Ferenec

S prikrmovaním sa začína v čase núdze. "To znamená, že príslušný Okresný úrad určí obdobie času núdze, napríklad od 1. decembra do 31. marca, v závislosti od poveternostných podmienok, respektíve od výšky snehovej pokrývky," priblížila M. Debnárová.