Sám je totiž náruživým poľovníkom a poľovníckym zvykom i tradíciám prikladá obrovský význam. Spolu s rodinou žije na kopanici Vlčí Vrch, ktorá je vzdialená asi päť kilometrov od Hornej Súče, hneď pri hraniciach s Moravou.

„Bývame na hrebeni Bielych Karpát, kde máme dve ročné obdobia: buď fučí alebo nefučí. Ráno, keď sa zobudím, pozerám sa na Moravu, na Žitkovú a Starý Hrozenkov. Naša drevenica je na okraji poľovníckeho revíru Čerešienky, uprostred ktorého stojí lovecký zámok Antonstál, ten postavili kedysi Dreherovci. Je to jedno z mojich najobľúbenejších miest, kde relaxujem, v zámku mám aj množstvo trofejí. O tento revír sa spolu s pracovníkmi Lesov SR príkladne staráme,“ uvádza nás do svojho prostredia.

Blízko spomenutej drevenice sa nachádza poľovnícka kaplnka, postavená len z dreva a kameňa. Jediné okno v nej zdobí vitráž s príbehom svätého Huberta.

Poľovnícka kaplnka
Poľovnícka kaplnka
Zdroj: Archív Romana Sokola

„Je neskutočne krásna, najmä keď popoludní zapadá slnko. Na strane od Moravy sa lúče opierajú o maľbu a vnútro hrá všetkými farbami. Kaplnka je zasvätená svätému Hubertovi, jej súčasťou je aj zvonička, v nej osemdesiatkilový zvon s vyrytou prosbou: ´Svätý Hubert, oroduj za nás!´ Vždy, keď ulovíme trofejovú zver, privezieme ju ku kaplnke, kde sa s ňou po zložení poľovníckej pocty slávnostne rozlúčime – aj zvonením a symbolickým vyprevadením do ´zvieracieho neba´,“ dodáva.

Poľovnícka kaplnka, interiér
Poľovnícka kaplnka, interiér
Zdroj: Archív Romana Sokola

Občas, aj keď ide len tak do lesa, alebo sa začína srnčia či jelenia ruja, s poľovníckymi kolegami sa stretnú pri kaplnke a vykonávajú malú pobožnosť spojenú so zamyslením, aby sa k zveri správali eticky, aby lov prebiehal podľa pravidiel.

DOBRÁ PARTIA

Roman Sokol predsedá Združeniu vlastníkov poľovných pozemkov Opatová, ktoré sa stará o Poľovný revír Trubárka. Ten sa tiahne od Skalky, najstaršieho pútnického miesta na Slovensku, pokračuje smerom na Trenčiansky hrad, cez Brezinu s veľkým podielom nepoľovnej plochy, ďalej medzi Soblahovom a Mníchovou Lehotou až do Trenčianskych Teplíc. Združenie má 48 členov, ktorí obhospodarujú 3 371 hektárov. Lovia predovšetkým jeleniu a diviačiu zver, no darí sa tam aj srnčej, muflonej a v poslednom období už aj danielej zveri. Za príjemné spestrenie považujú poľovačky na kačice, z malej zveri sa už objavujú aj zajace a bažanty. Zároveň je jedným zo zakladateľov a tajomníkom Poľovníckej spoločnosti Kopec sv. Hubert Trenčín, ktorá obhospodaruje Poľovný revír Trenčianska Teplá s rozlohou 1 040 hektárov (susedí s Trubárkou). Z ďalších zakladateľov spomenieme aspoň známeho hokejistu a vášnivého poľovníka Tomáša Kopeckého.

S kamarátom Vladom Vondrákom
S kamarátom Vladom Vondrákom
Zdroj: Archív Romana Sokola

„Dokonca aj Paľko Demitra bol poľovník, namiesto návštevy baru alebo diskoték chodil radšej do revíru. Bol jedným z mojich najlepších priateľov. Spolu sme ulovili muflóna, ktorý získal na chovateľskej prehliadke paradoxne 238 bodov CIC. Paradoxne hovorím preto, že hrával v drese s číslom 38. V čase, keď som vypreparovenú trofej chcel odviezť Paľkovi, lietadlo, bohužiaľ, padlo. Preparát mi tak zostal ako spomienka na spoločne prežité okamihy,“ pripomína doktor Sokol.

(Pokračovanie na 2. strane)