Turisti v poľských Beskydách, neďaleko slovenských hraníc, našli na lesnom chodníku šteňa. Vzali ho so sebou, aby mu zachránili. Mysleli si, že je to psíča, pretože vraj videli ako ho priniesol v papuli väčší pes, pustil na zem a potom ušiel. Nakoniec sa však ukázalo, že nejde o psa, ale o asi dvojtýždňové vĺča. A neniesol ho pes, ale prenášala matka vlčica, ktorú zrejme vyplašil voľne pobehujúci pes. Došlo k tomu uprostred dňa, takže podľa ochranárov musela byť vlčica vo veľkej núdzi, inak prenáša mláďatá len neskoro večer.

:
:
Zdroj: facebook Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"

"Vlčica mala smolu, že práve išla skupina turistov. Ťažko to ale ľuďom vyčítať. Nemali ani poňatia, že je to vlk. Maličký vyzerá ako šteňa nemeckého ovčiaka. Chceli pomôcť, je to prirodzená reakcia vyplývajúca z ohľaduplnosti," uviedla Sabina Nowaková zo Združenia pre prírodu "Vlk" (Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"). Vlčica však nedostala šancu vrátiť sa pre svoje mláďa, pretože ho ľudia odniesli. O prípade informovalo poľské rádio RMF FM aj český seznamzpravy.cz s tým, že vĺča putovalo do zoo v Żywci a potom do záchrannej stanice pre divoké zvieratá. Podľa veterinárov nemalo viac ako dva týždne. Chcú ho vrátiť do prírody.

:
:
Zdroj: facebook Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"

"Čakáme, keď sa trochu upokojí. Kŕmime ho, zahrievame a intenzívne pátrame po jeho svorke," vysvetlila S. Nowaková. Združenie pre prírodu na svojom facebooku poďakovalo všetkým, ktorí pomohli definovať miesto, kde sa vĺča našlo: "Tieto informácie nám výrazne pomôžu v našom úsilí vrátiť vĺča jeho rodinnej skupine. Mláďa je vo výbornom stave a existuje šanca, že akcia bude úspešná... Vieme a chápeme, že je ťažké rozlíšiť šteniatko vlka od šteniatka nemeckého ovčiaka, zvlášť keď má dva týždne. Neobviňujeme ľudí, ktorí mu chceli pomôcť a odviezli ho k veterinárovi..." Požiadali všetkých, ktorí boli na mieste činu alebo zdieľali ich príspevok, aby varovali svojich priateľov, že jar a leto sú obdobím odchovu mladých vlkov a rysov.

"Každý voľne pustený pes, hlučná motokrosová motorka alebo štvorkolka sú pre ne hrozbou, matky v panike prenášajú mláďatá a môže to pre ne skončiť tragicky." Vyzývajú turistov, aby v prípade, že stretnú v lese mladého vlka alebo rysa bez dozoru, nedotýkali sa ho, urobili prípadne fotografie či zaznamenali polohu GPS a poslali združeniu správu, načo im vraj zavolajú späť a poradia, čo robiť.  Takzvané Żywiecke Beskydy sú na poľsko-slovenských hraniciach a vlk je v Poľsku podobne ako u nás prísne chránený.