Postihuje len divé a domáce králiky. Pôvodcom je vírus patriaci do čeľade Caliciviridae. Odborníci sa domnievajú, že nákaza sa do západnej a strednej Európy dostala pravdepodobne z Číny alebo Ďalekého východu. Pri tejto chorobe pozorujeme istú sezónnosť, môže sa prejavovať po niekoľkých mesiacoch, možno po dorastení novej generácie králikov.

Adorable wild rabbit baby by burrow
Adorable wild rabbit baby by burrow
Zdroj: hlavkom / DPphoto / Profimedia

PRENOS

Mor králikov sa prenáša priamym kontaktom zvierat a hmyzom cicajúcim krv. V európskych krajinách sa rozširoval najmä v uplynulých dvoch decéniách. Epizootológia moru králikov sa naďalej skúma. Do masmédií občas preniknú správy o nakazení domácich králikov od chorých zajacov z voľnej prírody.

foto
foto
Zdroj: profimedia

Z odborného hľadiska však ide o mylné informácie. Zajac poľný je totiž na vírus moru králikov rezistentný a neochorie. V takýchto prípadoch šlo zrejme o inú špecifickú chorobu zajacov, ktorú by diferenciálne diagnostikovalo odborné veterinárne vyšetrenie. Medzi divými králikmi a chovmi domáceho králika však nákaza do poľovného revíru. Imunita vzniknutá po očkovaní však nie je celoživotná.

Celý článok si prečítajte v PaR 7/2020.

Autor: ANDREJ KVAS, MÁRIO PÁPEŠ, DUŠAN RAJSKÝ