Králik nie je našou pôvodnou zverou. Pochádza zo severozápadnej Afriky a Španielska, odkiaľ ho ešte v 13. storočí priviezli do Francúzska, neskôr do Nemecka a k nám. Na Slovensku žije v súčasnosti ostrovčekovito vo vhodných lokalitách jediná nominátna rasa králik divý stredomorský (Oryctolagus cuniculus cuniculus).maria

Rýchle nohy mu často zachránia život.
Rýchle nohy mu často zachránia život.
Zdroj: Jozef Ferenec

Králik divý je veľmi príbuzný zajacovi poľnému. Je však menší, dosahuje hmotnosť asi len dva kilogramy a odlišuje sa od neho kratšími zadnými nohami a ušnicami. Predné nohy má silné a labky sú ukončené pazúrmi, prispôsobenými na hrabanie brlohov. Farba jeho plyšovej srsti je hnedosivá, na spodnej časti tela a vnútornej strane nôh je bledosivá až biela. Chvostík, medzi poľovníkmi nazývaný tiež „pierko“, je zospodu biely a na vrchu čierny alebo tmavosivý. Na úteku pred nepriateľom ním zamáva.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Jozef Ferenec

 

Králik často máva abnormálne sfarbenie, ktoré môže byť belasé, hrdzavé, čierne a strakaté. V porovnaní so zajacom má však rozličnú dĺžku gravidity, iný  počet vrhov, rôzny počet chromozómov a oba druhy sa nemôžu medzi sebou krížiť. Králičatá sa rodia slepé a neosrstené v podzemnom brlohu a zajačatá na povrchu, osrstené a vidiace. Králiky si vyhrabávajú rozvetvené chodby s viacerými východmi. Chodby bývajú hlavné, vedľajšie, núdzové a vetracie.

Pokračovanie na strane 2.