Spomedzi našich druhov vtákov znáša najväčšie vajcia labuť hrbozobá, sú ešte väčšie ako vajcia najťažšieho európskeho vtáka, dropa fúzatého. Labutie vajcia môžu vážiť až 350 g, kým dropie majú okolo 150 gramov. Takže najväčšiu výskužku zo slovenských vtákov zakaždým dostane od svojej partnerky labutí samec. 

Labute vytvárajú trvalé páry. Na vodných plochách si stavajú veľké hniezdo koncom apríla až v máji. Samica do neho znáša 1 až 9 zelenkastých vajec. Sedí na nich iba samica. Samec je strážca, keď sa samica ide vzdialiť, zakryje vajcia páperím. Samec si sadá na hniezdo a dohliada na ne. Inkubácia trvá 35 dní.

Pštrosie vajce
Pštrosie vajce
Zdroj: Miroslav Vacula

Svetovým šampiónom v znášaní veľkých vajec je však pštrosica. Jedno jej vajce váži bežne okolo 1,5 kilogramu, no niekedy sa pštrosici podarí zniesť aj viac ako dvojkilové. Uvariť ho na tvrdo trvá 60 až 90 minút. No pozor, má ozaj tvrdú škrupinu, hrubú 2-3 milimetre. To je informácia pre tých, ktorý by sa chceli dať na chov pštrosov. U nás pštrosy totiž prirodzene nežijú, zato sa objavujú ich „domáce“ chovy.

Kolibrík
Kolibrík
Zdroj: freeimages.com

Naopak, zrejme najmenšie vajcia znáša samička kolibríka. Vážia asi toľko ako kancelárska spinka.