Čo vás priviedlo k poľovníctvu?

.
.
Zdroj: Archív Michaely Krajčovičovej

V našej rodine k poľovníctvu nikto neinklinoval, ale otec bol vášnivý rybár a ja som ho od detstva sprevádzala na rybačkách. Odmalička ma však bavila aj práca so zvieratami, u babičky v Pustých Úľanoch sme mali hospodárske zvieratá. Po maturite som preto uvažovala o štúdiu veteriny, ale napokon zvíťazila humánna medicína... Neskôr som sa zoznámila s Milanom Supekom, otcom Soni Chovanovej Supekovej, pri ktorom som sa popri práci začala viac zbližovať s poľovníckym prostredím. Keďže som sa už dlhšie venovala kynológii a mala som poľovné plememá, nahovoril ma aj na poľovnícky kurz, ktorý viedol. Stretnutia s ním mi dali veľa vedomostí a praktických skúseností zo všetkých oblastí poľovníctva, za čo si ho veľmi vážim a som mu vďačná.

S Milanom Supekom (prvý sprava) a zdravotníckym kolegom Milanom Šimunčičom
S Milanom Supekom (prvý sprava) a zdravotníckym kolegom Milanom Šimunčičom
Zdroj: Archív MK

V Bolerázi pri Trnave máte veľké hospodárstvo. Čo chováte?

Kone, ovce, ošípané, hovädzí dobytok, králiky, vodnú i hrabavú hydinu, chovala som aj diviačiu zver a muflóny. Máme malú zver, najmä bažanty, jarabice, prepelice a divé králiky, niečo pre vlastnú spotrebu, ale väčšinu na vypustenie. Snažím sa takto aspoň trocha prispieť k zvýšeniu stavov pôvodných druhov na tomto území.

.
.
Zdroj: Archív Michaely Krajčovičovej

Ste chovateľka na plný úväzok?

Povolaním som fyzioterapeutka, čiže venujem sa zdravotnej rehabilitácii pacientov - mnohí z nich prekonali Covid-19, ale aj preventívnym cvičeniam či už detí, seniorov alebo vrcholových športovcov. No zaoberám sa tiež fyzioterapiou zvierat, najmä koní a psíkov, pričom spolupracujem s viacerými veterinármi. Každoročne mi pribudnú najdúsi alebo pacienti, predovšetkým z trnavského útulku. Hlavne srnčatá, muflónčatá, prípadne diviačatá či operence, ktoré ľudia z nevedomosti odnesú z prírody, alebo sú obeťami zrážok s vozidlami.

Viackrát som zachraňovala aj mláďatá kačice divej, či už vzaté deťmi z prírody alebo odchytené v spolupráci s hasičmi v bazénoch na kúpaliskách. Všetky tieto zvieratá po zotavení a odrastení vypúšťam späť do prírody. Niektoré sa občas vrátia ma pozrieť, mám radosť, keď viem, že sa im darí...

Viac sa dočítate v č. 5/2021 mesačníka Poľovníctvo a rybárstvo