Na juhu Čiech testujú nové plašiče zveri. Majú výrazne obmedziť strety motorových vozidiel so zverou a zvýšiť tak bezpečnosť vodičov na cestách. Ide o pilotný projekt. Ako informovali námestníci hajtmana Juhočeského kraja, Pavel Hroch a František Talíř, dva rôzne typy plašičov - elektronický a opticko-pachový, budú na vybraných rizikových úsekoch ciest I., II. a III. tried, kde hrozia strety áut so zvieratami najčastejšie. "Prvý typ je elektronický s názvom DeerDeter, druhý je opticko-pachový s názvom Multi-Wildschutz-Warner. Oba už boli vyskúšané v Ústeckom kraji s veľmi dobrým výsledkom. Pevne verím, že prispejú k bezpečnosti na našich cestách. Zver by mala byť súčasťou prírody a nemala by končiť pod kolesami automobilov," vyjadril sa pre jihoceskenovinky.cz F. Talíř. Na projekte spolupracuje kraj s Políciou ČR a Riaditeľstvom ciest a diaľnic. Ako tieto plašiče fungujú?

"Elektronický plašič je umiestnený vo vodeodolnom kryte z plexiskla, ktorý okrem iného obsahuje dva senzory. Tie sa aktivujú svetlometmi blížiaceho sa vozidla. Zariadenie sa uvedie do činnosti a začne vydávať vysokofrekvenčný zvuk, ktorý zveri silne prekáža a tak jej zabraňuje vstúpiť do vozovky. Aktivuje sa len v čase, keď po ceste prechádza vozidlo, inokedy zveri nebráni bezpečne prekračovať cestu," vysvetľuje koordinátorka projektu Veronika Królová. Opticko-pachový plašič zase využíva variabilitu odrazu svetla a pachu. Keď ho ožiaria svetlomety auta, rôzne sfarbené odrazky začnú pod rôznymi uhlami vytvárať záblesky svetla v širokom spektre farieb vnímaných zverou a ju to spolu s pachom odradí od prechodu cez komunikáciu.

Na juhu Čiech inštalujú pri cestách plašiče zveri.
Na juhu Čiech inštalujú pri cestách plašiče zveri.
Zdroj: ŘSC

Oba typy plašičov sa pripevňujú pozdĺž cesty. Na jeden kilometer treba 40. Náklady na inštaláciu v jednom takom úseku potom v prípade zariadení DeerDeter činia zhruba 68-tisíc korún (necelých 2 660 eur) a pri zariadení Multi-Wildschutz-Warner asi 10-tisíc korún (cca 3960 eur). Na začiatku v kraji nainštaľujú plašiča na 27,5-kilometra ciest v okresoch České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec a Piesok. O spolufinancovaní projektu rokujú s poisťovňami aj s BESIP - oddelením ministerstva dopravy, ktoré v Česku koordinuje činnosti v oblasti bezpečnosti na cestách.

Pozrite si plašiče zblízka v našej galérii