Zároveň pristúpili k podpisu memoranda s Mestom Banská Bystrica a ocenili tamojšiu Základnú školu Moskovská za jej aktívny prínos a angažovanosť v oblasti ochrany prírody a krajiny, uverejenila na svojej webovej stránke ŠOP SR.

Euro Souvenir bankovka nesie názov „Ochrana slovenskej prírody“. Vydaná bola v limitovanom náklade 10 tisíc kusov. Je vyrobená zo 100 % bavlneného papiera a každý kus je unikát vďaka číslovaniu. Hlavnou témou bankovky je príroda, dominantou ktorej sa stal vrch západnej časti Vysokých Tatier - Kriváň. Ďalej sú na nej vyobrazené druhy európskeho významu živočíchov: kamzík vrchovský tatranský, fuzáč alpský, a rastliny  poniklec veľkokvetý.

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky spustila v stredu 26. júna, v rámci osláv 100. výročia štátnej ochrany prírody na Slovensku, predaj Euro Souvenir bankovky.
Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky spustila v stredu 26. júna, v rámci osláv 100. výročia štátnej ochrany prírody na Slovensku, predaj Euro Souvenir bankovky.
Zdroj: ŠOP SR

„Veľmi si cením spoluprácu s mestom Banská Bystrica, je našim spoločným záujmom presadzovať v meste, v ktorom sídli riaditeľstvo Štátnej ochrany prírody SR, udržateľné riešenia podporujúce starostlivosť o naše životné prostredie. Som rád, že dnešný deň sme práve v Banskej Bystrici spustili predaj pamätnej bankovky, z výťažku ktorej podporíme praktickú starostlivosť o chránené územia Slovenska,“uviedol generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Martin Lakanda, ktorý v stredu podpísal memorandum o spolupráci s primátorom mesta Banská Bystrica Jánom Noskom. Obe inštitúcie sa v ňom zaviazali zabezpečiť zachovanie prírodnej rovnováhy a ochranu rozmanitosti podmienok a foriem života, prírodných hodnôt a krás. Cieľom tohto memoranda je utvárať podmienky na trvalo udržateľné využívanie prírodných zdrojov, berúc do úvahy hospodárske, sociálne a kultúrne potreby, ako aj regionálne a miestne pomery.