Internetové stránky obcí vydávajú varovania pred medveďmi naprieč celým Slovenskom. Ľudia majú strach aj vyjsť z domu z obavy, že na ulici natrafia na maca. Je však tento strach skutočne oprávnený? "Rozumiem snahe starostov, ktorí chcú zabezpečiť bezpečnosť pre svojich obyvateľov a návštevníkov obce," hovorí pre Plusku J. Slašťan, ale zároveň dodáva, že si uvedomuje aj negatívny faktor takýchto oznamov, pretože častokrát ide o ojedinelý výskyt či stret s medveďom. Ten sa deje najmä v období medvedej ruje, teda v týchto dňoch.

Fotografie nájdete v galérii - TU -

Podľa Slašťana zásahové tímy riešia prioritne problémové medvede. To sú tie, ktoré stratili plachosť, chodia do vnútra obcí, spôsobujú škody a opakovanie sa odvážia prísť až k domom ľudí. Zásahový tím však nemá kapacity na to, aby sa zaoberal každým jedným takýmto hláseným stretom, ktorý sa udeje mimo obce a v prirodzenom prostredí medveďa.

Podľa Slašťana sa však ľudia častokrát naľakajú aj medveďa, ktorý vôbec medveďom nie je. "Asi najkurióznejšia bola situácia, ktorú sme riešili v obci neďaleko Bratislavy. Samospráva nám nahlásila výskyt medveďa, pričom v širšom okolí nebol žiadny porast, ktorý by bol vhodný pre jeho život a poskytoval mu vhodné úkrytové možnosti," hovorí Slašťan. Samospráva obce nahlásila medveďa aj hasičom a polícii, aby do príchodu Zásahového tímu zaisťovali bezpečnosť jej občanom.

Čo našiel zásahový tím v obci pri Bratislave? Pokračovanie na druhej strane...