„Myslím, že najlepšie sa obliekajú slovenské ženy,“ hovorí M. Kubjatková.
„Myslím, že najlepšie sa obliekajú slovenské ženy,“ hovorí M. Kubjatková.
Zdroj: Archív Margity Kubjatkovej

Viac ako dve desaťročia sa profesionálne venujete móde so zameraním na poľovníctvo a lesníctvo. Bol to hlavný motív, prečo ste sa s manželom stali poľovníkmi?

Áno, k poľovníctvu sme sa vlastne dostali cez módu. Keď sme začali šiť poľovnícke odevy, ponúkali sme ich v poľovníckych predajniach a zároveň sa tam zoznamovali s klientelou. O samotnom poľovníctve sme už niečo vedeli od švagra, ktorý sa mu venuje. Zaujalo nás a urobili sme si poľovnícke lístky. Manžela chytilo poľovníctvo za srdce trochu viac ako mňa, ale takisto rada chodievam do lesa, pozorujem zver a bavia ma poľovačky. Keď človek absolvuje kurz a vie o čom je poľovníctvo, zistí, aké úžasné je byť poľovníkom.

Držia poľovníčky a poľovníci na Slovensku krok s módou?

Ale áno. Hoci sú konzervatívnejší, prispôsobujú sa módnym trendom. Dámy uprednostňujú krátke saká a sukienky po kolená, dievčatá niekedy trochu kratšie. Sukne na spoločenských šatách sa mierne rozširujú, obsahujú prvky zo slovenských krojov a čiastočne z rakúskeho dirndlu. Bývajú prizdobené krajkami, čipkami a výšivkami, napríklad s motívom plesnivca. Páni nosia zúžené saká a užšie nohavice.

Veľmi rada chodieva spolu s manželom na jelene.
Veľmi rada chodieva spolu s manželom na jelene.
Zdroj: Archív Margity Kubjatkovej

Ktoré známe osobnosti ste už obliekali?

Šili sme pre bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča, pre ministrov pôdohospodárstva - Stanislava Becíka, Vladimíra Chovana, Ľubomíra Jahnátka i Gabrielu Matečnú. Obliekame aj pracovníkov Lesov SR, Vojenských lesov a ďalších. Oslovili nás tiež z Českej republiky, kde sme vyrábali lesnícke odevy pre knieža Karla Schwarzenberga, pre šľachtické rody Kolovratových a ďalších.

S členkami Klubu slovenských poľovníčok vo Svätom Antone
S členkami Klubu slovenských poľovníčok vo Svätom Antone
Zdroj: Archív KSP

Pomáhajú vám deti v práci a oslovilo ich poľovníctvo?

Starší syn Michal pracuje v rodinnej firme už dvanásť rokov, mladší Pavol tri roky. Obaja sú poľovníci. Michal poľuje aktívnejšie, Pavol získal poľovnícky lístok pred rokom a ešte sa len „rozbieha“.

Viac sa dočítate v č. 7/2019 mesačníka POĽOVNÍCTVO A RYBÁRSTVO