"Bojoval proti pandémiám, jadrovým vojnám a katastrofám spôsobeným biologickými zbraňami. Teraz Tom Cruise stojí pred skutočne nemožnou misiou: presvedčiť úrady na arktickom súostroví, že nebude rušiť ich ľadové medvede," napísal denník The Times, ktorý o problémoch holywoodskeho filmu informoval prvý, na úvod svojho textu.

Podľa nórskeho portálu nrk.no je dôvodom odmietnutia to, že vrtuľník by rušil divokú prírodu, najmä ľadových medveďov.

Kristin Heggelundová, vedúca oddelenia ochrany životného prostredia, portálu povedala, že úrady chcú zachovať prakticky nedotknutú prírodu Špicbergov. "Všetky cesty na Špicbergy by sa mali uskutočňovať tak, aby zbytočne nerušili ľudí ani zvieratá," hovorí Heggelundová.

Podľa zamietnutia guvernéra Špicbergov, ku ktorému má NRK prístup, spoločnosť PolarX,požiadala o približne 40 povolení na pristátie na filmovanie a letecké snímanie ľudí a krajiny. Obdobie, v ktorom chceli filmovať, bolo od 13. marca, do 9. apríla.

"Právo verejnosti na cestovanie platí aj na Špicbergoch s obmedzeniami, ktoré tu vyplývajú zo zákona. Všetka doprava na Špicbergoch sa musí uskutočňovať tak, aby nepoškodzovala, neznečisťovala ani inak neznehodnocovala prírodné prostredie alebo kultúrne pamiatky a neviedla k zbytočnému vyrušovaniu ľudí alebo voľne žijúcich živočíchov," stojí v odmietnutí úradov.

Spoločnosť sa voči odmietnutiu odvolala. V minulosti dostala viacero povolení na točenie, no nie v takomto rozsahu. Na Špicbergoch, ktoré patria Nórsku, sa už točilo viacero veľkolepých holywoodskych produkcií. Ľadovú krásu súostrovia si fanúšikovia vychutnali napríklad v bondovke Dnes nezomieraj (2002) či Zlatý kompas (2007).

Špicbergy sú domovom pre mnoho druhov zvierat, medzi ktoré patrí aj ľadový medveď. Medvede sú perfektne adaptované na život v extrémnych podmienkach, ako sú dlhé obdobia tmy, chladné teploty a značné množstvo snehu. Sú to vynikajúci plavci, ktorí dokážu preplávať až niekoľko desiatok kilometrov v chladnom oceáne.

Ostrovy sú jedným z mála miest na svete, kde sa dá pozorovať tieto nádherné zvieratá v ich prirodzenom prostredí. Mnoho turistov sa každoročne vyberá na Špicbergy, aby si vychutnali tento jedinečný zážitok. Avšak, kvôli klimatickým zmenám, sa ľadové pokrývky rýchlo topia a množstvo potravy pre ľadových medveďov sa drasticky zmenšuje. To vedie k tomu, že medvede musia hľadať potravu v iných oblastiach a často sa tak dostávajú do konfliktu s miestnymi ľuďmi.