Upozorňujú, že aj mláďatá, ktoré vyzerajú opustene, väčšinou pomoc človeka nepotrebujú.

"V aktuálnom období z hniezd vyletujú mladé sokoly. Po opustení hniezda sú ešte slabé, nedokážu dobre lietať. Často sadnú tam, kde sa unavia - vo dvore, na múriku, na parapete či balkóne," opisuje Roman Slobodník z RPS. Sokoly si však podľa neho len potrebujú oddýchnuť a načerpať energiu, čo niekedy môže trvať aj viac dní.

"Dospelý pár by mal nelietajúce mláďatá prikrmovať tam, kde sa rozhodli pristáť. Ak je mláďa vitálne, čulé, bez zranení a vyzerá byť v poriadku, doprajte mu prosím čas a pokoj. Báť sa ich nemusíte," vysvetľuje ochranár. Ak je mláďa na zemi, Lucia Deutschová z RPS odporúča vyložiť ho na konár alebo múrik do tieňa, kde bude v bezpečí pred mačkami a psami.

Ak je sokol apatický alebo zranený, je podľa ochranárky lepšie kontaktovať odborníkov zo Štátnej ochrany prírody, Ochrany dravcov na Slovensku alebo iného združenia. "Jedince nekŕmte a neodnášajte z miesta nálezu bez porady s odborníkmi, správnym postupom im môžete zachrániť život," zdôrazňuje.

Ochranárom môžu ľudia nahlásiť aj zdravé sokoly. Stačí vyplniť stručný formulár na ich stránke. Nachádzajú sa na nej aj ďalšie rady, ako sa zachovať pri náleze chráneného živočícha.