Ochorenie slintačky a krívačky (SLAK) môžu prenášať aj divo žijúce párnokopytníky, ako sú jelene, srnky či muflóny.
Ochorenie im však nespôsobuje vážnejšie zdravotné problémy, sú iba prenášačmi vírusu, preto ich netreba v lesoch vyrušovať. V súvislosti s potvrdeným výskytom ochorenia je zakázané premiestňovať v rámci celej krajiny hovädzí dobytok, kozy, ovce, ošípané a iné párnokopytníky. Upozornil na to na sociálnej sieti Úrad vlády SR.
Prvý prípad SLAK bol potvrdený 21. marca 2025 na troch farmách na juhu Slovenska a následne vstúpili do platnosti núdzové opatrenia. „V rámci mimoriadnych núdzových opatrení je zákaz premiestňovať vnímavé zvieratá, a to hovädzí dobytok, kozy, ovce a ošípané a iné párnokopytníky v rámci celej SR. Psy aj mačky cestovať môžu. Živé zvieratá sa však nemôžu premiestňovať cez hraničné priechody s Maďarskom,“ uviedol úrad.
Všetky nakazené zvieratá sa podľa neho musia utratiť, aby ďalej nešírili nákazu. Zvieratá je možné aj očkovať, avšak vakcína nie je prevenciou pred ochorením, pričom slúži len na zníženie vylučovania vírusu SLAK u zvierat, ktoré už s ním prišli do kontaktu. V ohniskách nákazy je zároveň úplný zákaz vstupu nepovolaných osôb a všetci ľudia, nástroje a automobily musia prejsť dezinfekčnou bránou, respektíve brodom. Zákaz vstupu pre nepovolané osoby platí v krajine na všetky chovy takýchto zvierat, rovnako zatvorené musia byť aj ZOO, cirkusy a nesmú sa organizovať hromadné akcie zvierat.
Úrad spresnil, že dezinfekčný brod musí mať minimálne dĺžku 5 metrov, aby sa v ňom obrátili aj veľké kolesá traktora a hĺbku približne 20 centimetrov na celú šírku vchodu. Ak nie je možný brod, tak sa pripúšťajú aj dezinfekčné pásy, vane, prípadne dočasné brody, ako je napríklad nepriepustná fólia s molitanom alebo vrstvou pilín nasiaknutými dezinfekčným prípravkom.
Na zničenie vírusu SLAK sú účinné dezinfekčné prípravky s hydroxidom sodným, uhličitanom sodným, tiež sóda na pranie, ďalej prostriedky s kyselinou citrónovou a octovou či chlórnanom sodným, ako je napríklad Savo. Na dezinfekciu je možné použiť aj oxid chloričitý alebo chlorid sodný, ako napríklad prípravky Virkon S, Dexon Super. Rovnako sú k dispozícii aj prípravky s desaťpercentným hydroxidom vápenatým a päťpercentným chlórnanom vápenatým, ktoré však pôsobia menej hodín. Pri príprave týchto prostriedkov odporúča úrad používať ochranný gumený odev, rukavice aj okuliare.