Polícia podľa cbsnews.com informovala o pravdepodobnom útoku medveďa na 54-ročného rybára Tošihiro Nišikawu, ktorý sa už z rybolovu nevrátil.

Podľa zistení miestnych úradov bol v blízkosti jazera objavený desivý nález - ľudská hlava a topánky, ktoré viseli z tlamy medveďa. Toto objavenie vyvolalo okamžitú výstrahu pred medveďom hnedým na celom ostrove.

Nišikawa bol naposledy videný na jazere Horokanaion, kam išiel loviť ryby. Krátko na to ho obsluha člna videla blízko medveďa, ktorý mal v tlamách brodítky - dlhé gumové čižmy, ktoré sú typické pre rybárov.

Úrady v meste Horokanai zareagovali na neobvyklú situáciu a rozpútali lov na medveďa. Pátracej skupine sa podarilo medveďa v pondelok popoludní usmrtiť. V jeho blízkosti boli nájdené aj ľudské pozostatky. Úrady teraz pracujú na potvrdení totožnosti, či sa skutočne jedná o nešťastného rybára.

Japonská verejnoprávna televízia NHK upozornila na rastúci počet pozorovaní medveďov na ostrove Hokkaido v aktuálnom roku. Od minulého štvrtka dostali úrady 339 hlásení, čo je o 40 viac ako v rovnakom období minulého roka, keď bol zaznamenaný rekordný počet pozorovaní - až 2 240.

"Zotavenie medvedej populácie na ostrove Hokkaido po rokoch nadmerného lovu, menej lovcov a obnova populácie jeleňov, ktoré sú hlavným zdrojom potravy medveďov, sú pravdepodobne hlavnými príčinami," uviedol pre South China Morning Post Kevin Short, prírodovedec a profesor na Tokijskej univerzite informačných štúdií.


Prípady útokov medveďov na ľudí na Hokkaidu sú alarmujúce. Podľa NHK boli v roku 2023 zranení dvaja ľudia, zatiaľ čo v roku 2021 zranil divoký medveď štyroch ľudí a narušil prevádzku na letisku.

Medvede sa obyčajne pohybujú v lesoch, ale čoraz častejšie ich možno vidieť aj v obývaných oblastiach. V roku 2020 sa v meste Hokkaido rozhodli inštalovať robotických vlkov, aby odstrašili medvede, ktoré sužujú miestnych obyvateľov.