Podľa agentúry AFP sa počet zvýši zo 120 na 426. Ministerstvo argumentuje, že neexistujú "uspokojivé alternatívy" k usmrcovaniu zvierat. Rumunské orgány zaznamenali v rokoch 2016 až 2021 154 útokov medveďov na ľudí, pričom si vyžiadali 14 obetí a 158 zranených.

"Toto opatrenie navrhujeme, pretože zahynulo príliš veľa ľudí a výška odškodného (za škody spôsobené medveďmi) je príliš vysoká," uviedol minister životného prostredia Barna Tánczos pre euractiv.com.

Cieľom opatrenia je návrat k "optimálnej hustote" medvedej populácie v Rumunsku. Podľa ministerstva sa na rumunskom území nachádza až 8 100 týchto veľkých šeliem, čo predstavuje približne 11 medveďov na 100 km2. Neustále rastúca populácia medveďov vedie k častejším kontaktom zvierat s ľudskou činnosťou, ktoré sú stále nebezpečnejšie.

Tento plán však vzbudzuje kritiku medzi ochrancami životného prostredia. Sú aj ďalšie európske regióny, ktoré sa venujú problematike znižovania počtu medveďov. Po smrteľnom útoku medvedice na bežca sa talianska provincie Trentino rozhodla znížiť počet týchto veľkých šeliem žijúcich v miestnych horách o viac ako polovicu. Okrem odstrelu sú úrady otvorené aj odchytu a premiestneniu medveďov do iných oblastí. Ochrancovia životného prostredia však poukazujú na to, že išlo o prvý smrteľný útok medveďa na človeka za posledných 150 rokov. Medvedica, ktorá zrejme spôsobila smrť, bola tento týždeň odchytená a o jej osude rozhodne súd.